Gliwice: "cybernetyczny nóż" pomaga chorym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2011 15:55

Pierwsi pacjenci chorzy na nowotwory przeszli w piątek (28 stycznia) zabiegi naświetlania w pracowni CyberKnife w gliwickim Centrum Onkologii.

Gliwice: "cybernetyczny nóż" pomaga chorym
Cybernetyczny nóż, czyli supernowoczesna metoda radioterapii, pozwala niezwykle precyzyjnie i szybciej leczyć wiele nowotworów.

Pierwszym naświetlanym pacjentem był 34-letni Tomasz Wieczorek z Siemianowic Śląskich, chorujący na raka płuca z przerzutem do kręgosłupa.

– Ucieszyłem się, jak mnie wybrali do tego leczenia. Zawsze to, co nowe, a już sprawdzone gdzie indziej, daje nową szansę – powiedział.

Jako kolejny naświetlany był 80-letni Edward Słaby, chorujący na raka prostaty. – Są duże emocje, ale i nadzieja w związku z tym nowym sprzętem – mówił.

Obecna w Instytucie minister zdrowia Ewa Kopacz życzyła Wieczorkowi, ułożonemu już do zabiegu, aby był dobrej myśli.

– Warto było przyjechać, żeby na twarzy choćby jednego z tych ludzi z bardzo ciężką, przykrą, przygnębiającą chorobą zobaczyć ten cień uśmiechu. To metoda najnowocześniejsza, jeśli chodzi o radioterapię. Cybernetyczna radioterapia to jest początek nowej, dobrej ery w radioterapii w Polsce. To, co dzisiaj można robić skutecznej i bezpieczniej dla pacjentów, powinno być naszym priorytetem i tak to traktujemy – powiedziała minister podczas konferencji prasowej.

CyberKnife pozwala skrócić radioterapię z kilku tygodni do nawet 5 dni. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce, kosztowało 20 mln zł.

Podczas naświetlania CyberKnifem pacjent leży na leżance, patrząc na podświetlony sufit ozdobiony zdjęciami kwitnących jabłoni. Przypominający ptaka robot porusza się nad nim w różnych kierunkach, emitując wskazane przez lekarzy, wyliczone na podstawie wcześniejszych dokładnych badań dawki promieniowania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum