Gliwice: Centrum Onkologii z dofinansowaniem na wymianę akceleratora

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2019 15:35

Centrum Onkologii w Gliwicach zyska nowy akcelerator. To kluczowe w leczeniu nowotworów urządzenie umożliwia precyzyjne podanie dawki promieniowania w możliwie najkrótszym czasie napromieniania. 7 mln zł na wymianę akceleratora przekazał placówce resort zdrowia.

Gliwice: Centrum Onkologii z dofinansowaniem na wymianę akceleratora
Na zdjęciu: zakład radioterapii we Włocławku Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Umowę w tej sprawie podpisał w piątek w Gliwicach wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który podkreślił, że gliwickie Centrum Onkologii należy do głównych krajowych ośrodków leczenia nowotworów, a około połowa chorych to pacjenci spoza woj. śląskiego.

Przekazane środki, pochodzące z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, pozwolą na wymianę ostatniego, najstarszego akceleratora w gliwickiej placówce, po wcześniejszej sukcesywnej wymianie innych urządzeń. Centrum dysponuje też m.in. tzw. nożem cybernetycznym do leczenia najtrudniejszych nowotworów.

- To największe centrum w tym zakresie w Polsce i ma najlepiej wykorzystany sprzęt - mówił wiceminister, podkreślając, iż gliwickie Centrum należy do liderów w systemie ochrony zdrowia i osiąga "znacząco dodatni wynik finansowy", co jest w dużej mierze efektem dobrego zarządzania.

Dyrektor Centrum Onkologii prof. Krzysztof Składowski wskazał, że akcelerator to sprzęt bardzo uniwersalny, którego wyjątkowość polega przede wszystkim na precyzji, z jaką podawana jest dawna promieniowania.

Dyrektor wyraził nadzieję, że w przyszłości gliwickie Centrum podejmie również radioterapię protonową. - Jako konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii uważam, że rzeczywistym uzasadnieniem do lokalizacji ośrodka protonoterapii w Polsce powinna być m.in. liczba pacjentów leczących się w tym miejscu. Osobiście widzę tylko dwie takie lokalizacje w Polsce - Warszawa i Gliwice - mówił prof. Składowski, prosząc o wsparcie państwa i polityków dla tej inicjatywy.

Podczas piątkowej wizyty w woj. śląskim wiceminister Maciej Miłkowski podpisał również umowy dotyczące wymiany ambulansów medycznych w ramach zapowiedzianego przez resort zdrowia programu w tej dziedzinie. Nowe karetki trafią do Knurowa, Rybnika, Świerklan, Jastrzębia-Zdroju, Istebnej, Rajczy, Lędzin, Zawiercia i Żarek.

Marek Błoński - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum