Gliwice: Centrum Onkologii renegocjuje umowę z dostawcą akceleratora

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2013 17:39

Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach renegocjuje umowę z dostawcą sprzętu medycznego, który sprzedał mu urządzenie do radioterapii po cenie ponad dwukrotnie wyższej niż zaoferowana kilka miesięcy później innemu szpitalowi. Kolejne urządzenie placówka ma kupić taniej.

Gliwice: Centrum Onkologii renegocjuje umowę z dostawcą akceleratora

O sprawie poinformował "Puls Biznesu". Gliwicka lecznica kupiła z wolnej ręki nowoczesny akcelerator TrueBeam za 17,1 mln zł. Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii w Olsztynie nabyło to urządzenie w ramach przetargu za 8,2 mln zł. Postępowanie sprawdzające prowadzi gliwicka Prokuratura Okręgowa, sprawę bada też Centralne Biuro Antykorupcyjne, Urząd Zamówień Publicznych oraz Ministerstwo Zdrowia.

Dyrektor CO w Gliwicach prof. Bogusław Maciejewski poinformował w czwartek (24 stycznia), że umowa z dostawcą, na mocy której szpital zamówił 3 przyspieszacze, jest w związku z tą sytuacją renegocjowana. Kolejne urządzenie, które ma trafić do Gliwic w tym roku, ma kosztować tyle, ile zapłacił szpital w Olsztynie.

- Czujemy się poszkodowani, dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem o renegocjację umowy stosownie do cen obowiązujących obecnie na rynku. W sprawie kolejnego urządzenia osiągnęliśmy z dostawcą porozumienie, dokumenty zostaną wkrótce podpisane - powiedział prof. Bogusław Maciejewski.

Jak wyjaśnił, gliwicki instytut zaplanował w latach 2012-2014 zakup trzech nowych przyspieszaczy, by wymienić dotychczasowe, wyeksploatowane i przestarzałe, kilkunastoletnie urządzenia.

Odnosząc się do sprawy kupionego już akceleratora powiedział, że zdecydowano się na zakup z wolnej ręki, ponieważ umożliwiał on (w odróżnieniu od przetargu nieograniczonego) negocjowanie ceny. Za sprzęt zapłacono w lipcu ubiegłego roku. - Nie byliśmy w stanie przewidzieć, co będzie się działo na rynku i gdzie ewentualnie będą planowane inne zakupy. W związku z tym nie mogliśmy przewidzieć, że Olsztyn uzyska cenę 8,28 mln. Nasz aparat jest ponadto lepiej wyposażony. Interpretacja, że Gliwice przepłaciły cenę przyspieszacza, jest niesłuszna. Mogłaby być prawdziwa tylko wtedy, gdyby sytuacja była odwrotna, gdybyśmy znali cenę Olsztyna, a mimo to kupilibyśmy aparat za 17 mln zł. Dostawca poinformował nas, że różnica cenowa wynikała z faktu zmiany cenowej na rynku, nie tylko polskim - wyjaśniał prof. Maciejewski.

W piątek (25 stycznia) w gliwickim instytucie zaplanowano uroczyste otwarcie zintegrowanego systemu tomografii komputerowej i magnetycznego rezonansu jądrowego w radioterapii oraz aparatu TrueBeam. Dwa pierwsze urządzenia służą do planowania radioterapii, umożliwiają wykonanie precyzyjnych badań z uwzględnieniem faktu, że niektóre narządy poruszają się, kiedy pacjent oddycha.

Akcelerator TrueBeam dysponuje największą aktualnie dostępną szybkością napromieniania. Może służyć do leczenia dowolnych nowotworów, kwalifikujących się do radioterapii, zlokalizowanych w dowolnym miejscu w organizmie pacjenta. Generowane przez niego wiązki promieniowania mają bardzo wysoką moc oraz nowatorski sposób formowania kształtu wiązki, co przekłada się na precyzję, a co za tym idzie - skuteczność leczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum