Gliwice: 7 mln zł na zakup akceleratora liniowego dla COI

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 21:18

W ramach ogólnopolskiego programu doposażenia zakładów radioterapii, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach otrzymało z Ministerstwa Zdrowia dofinansowanie w wysokości 7 mln zł na zakup nowego akceleratora liniowego.

Gliwice: 7 mln zł na zakup akceleratora liniowego dla COI
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

6 września do Gliwic przyjechał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, aby wręczyć prof. Krzysztofowi Składowskiemu, dyrektorowi Centrum Onkologii w Gliwicach, symboliczny czek i podpisać z nim umowę na przekazanie kwoty 7 mln zł z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Prof. Krzysztof Składowski, opowiadając o aparaturze medycznej wykorzystywanej w Gliwicach, stwierdził: - Naszym marzeniem są jeszcze protony - radioterapia przyszłości. Dodał, że jako konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej uważa, iż ośrodek protonoterapii powinien być zlokalizowany w miejscu, gdzie leczy się najwięcej chorych na nowotwory i jednocześnie w najszerszym zakresie stosuje się radioterapię.

- Są tylko dwa takie miejsca w Polsce - Warszawa i Gliwice. Mam nadzieję, że wesprzecie państwo ten pomysł, a ja ze swojej strony mogę zagwarantować, że taka terapia będzie wykorzystana w 100 proc. z pożytkiem dla pacjentów - prof. Składowski zwrócił się do uczestniczących w spotkaniu wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i śląskich parlamentarzystów.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski nie krył zadowolenia, że mógł osobiście odwiedzić gliwickie Centrum Onkologii - w jego opinii największy i najlepiej wykorzystujący aparaturę medyczną ośrodek leczący promieniami w Polsce. - Będziemy dążyć do tego, aby sprzęt, na który środki wydatkowane są z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a więc są to środki krajowe, był wykorzystywany optymalnie - powiedział wiceminister.

Zdradził, że rozmawiał już z dyrektorem Składowskim o kolejnych planach inwestycyjnych w gliwickim COI dotyczących budowy drugiego budynku klinicznego poświęconego unitom nowotworów piersi, płuca, przewodu pokarmowego, ginekologii i urologii. Jak podkreślił, gliwicki ośrodek jest jednym z liderów ochrony zdrowia, co jego zdaniem w bardzo dużej mierze jest uzależnione od kompetencji zarządczych dyrektora.

- Podobne jednostki, działające w tym samym sektorze, są bardzo różnie zarządzane i mają różne wyniki finansowe. Te najlepsze trzeba wspierać. Jestem pełen uznania dla dyrektora i całej dyrekcji - dodał.

Gliwice są jednym z sześciu ośrodków onkologicznych w Polsce, które uzyskały dofinansowanie na zakup nowych akceleratorów z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych - wyjaśniła Maja Marklowska-Tomar, rzecznik prasowy Centrum Onkologii w Gliwicach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum