Gdynia: anonimowy darczyńca przekazał czepki chłodzące dla szpitala onkologicznego

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2018 12:36

Oddział onkologiczny Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni otrzymał aparaturę do chłodzenia skóry głowy, której zadaniem jest ograniczenie oddziaływania cytostatyków na cebulki włosowe. Prezent kosztował przeszło 100 tys. zł i trafił do szpitala od darczyńcy, który chce pozostać anonimowy.

Celem jest ograniczenie wypadania włosów podczas leczenia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

To drugi taki czepiec chłodzący w gdyńskim szpitalu. W całej Polsce wykorzystuje się ich łącznie 13 - informuje Dziennik Bałtycki.

Specjalistyczny sprzęt schładza płyn wewnątrz czepka do -5 st. C. W ten sposób obkurczają się naczynia krwionośne i tym samym chemioterapia nie dociera w pełnym zakresie do cebulek włosowych. Celem jest ograniczenie wypadania włosów podczas leczenia.

Sesja przyjmowania cytostatyków trwa około 4-5 godzin, natomiast pacjentki nakładają czepiec pół godziny przed rozpoczęciem i zdejmują go do półtorej godziny po zakończeniu terapii. Sprzęt umożliwia znaczną regulację rozmiaru i dopasowanie do kształtu głowy.

W 2016 r. system Paxman został zaaprobowany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) jako bezpieczna i skuteczna metoda wspomagająca leczenie nowotworów. Urządzenie jest ogólnodostępne w Europie i USA.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum