Gdynia: Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej z nowym tomografem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2020 20:26

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni zyskało nowy tomograf komputerowy. Sprzęt został kupiony za 3 mln zł przekazane przez Ministerstwo Zdrowia. To drugie takie urządzenie w placówce, w której leczeni są m.in. pacjenci z koronawirusem.

Gdynia: Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej z nowym tomografem
Sprzęt został kupiony za 3 mln zł przekazane przez Ministerstwo Zdrowia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zlokalizowane w gdyńskim Redłowie Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT) jest jednym ze szpitali klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). W środę w tej gdyńskiej placówce miało miejsce otwarcie nowej Mobilnej Pracowni Tomografii Komputerowej. Urządzono ją w module o lekkiej konstrukcji dostawionym do budynku szpitala.

Jak wskazał obecny na uroczystości rektor GUMed Marcin Gruchała, budowa modułu kosztowała 200 tysięcy zł, a fundusze na ten cel pochodziły od darczyńców, z kolei tomograf, w który została wyposażona pracownia, kupiono kosztem ponad 3 mln zł pochodzących z Ministerstwa Zdrowia - ze środków przeznaczonych na walkę z epidemią COVID-19.

- Z punktu widzenia Centrum jak i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, to bardzo ważna inwestycja budująca możliwości diagnostyczne, lecznicze, ale i naukowe Centrum - mówił Gruchała.

Pełniący obowiązki dyrektora UCMMiT Marcin Renke poinformował, że pozyskanie przez Centrum drugiego tomografu pozwoli "rozdzielić dwie grupy pacjentów", czyli pacjentów będących potencjalnie nosicielami COVID-19 oraz tych, którzy są wolni od wirusa.

Gruchała dodał z kolei, że ulokowanie tomografu w lekkiej modułowej konstrukcji jest bardzo praktyczne, bo obiekt (wraz z tomografem) można w bardzo krótkim czasie przenieść i - w razie potrzeby - ustawić w innym miejscu. Rektor zaznaczył, że zaletą modułowej pracowni jest też to, iż można ją dostawić niemal do każdego budynku. - Nie trzeba w swoich zasobach posiadać wolnych pomieszczeń - podkreślił.

Dodał, że GUMed stara się "o pozyskanie znacznych środków inwestycyjnych na modernizację Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, zarówno części szpitalnej, jak i tej części dydaktycznej i badawczej". - Mam nadzieję, że w perspektywie najbliższych lat rozpoczniemy tutaj dużą inwestycję modernizacyjno-budowlaną - dodał Gruchała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum