Gdańsk: w maju zaczną badać PET-em

Autor: Gazeta.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2010 10:02

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku doczekało się aparatu PET. Wkrótce uruchomią go Amerykanie.

UCK pozyskało aparat PET do bardzo drogich i dokładnych badań, wykrywających nawet najmniejsze skupiska komórek nowotworowych. Inwestycja kosztowała 11,5 mln złotych. Ministerstwo Zdrowia przekazało 8 mln zł z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Gdański Uniwersytet Medyczny dołożył 1,5 mln zł na zakup sprzętu oraz 2 mln zł na budowę specjalnego pawilonu na potrzeby pracowni. 

Pierwsze badania miały ruszyć w kwietniu, termin został jednak przesunięty o miesiąc. Aparat już stoi w nowym pomieszczeniu, ale, jak mówi Ewa Książek-Bator, dyrektor UCK, są kłopoty z uruchomieniem tego nowoczesnego urządzenia o najwyższym standardzie. Za kilka tygodni pomogą w tym Amerykanie.

Urządzenie PET/CT (pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową) pozwala na wykonanie szybko, bezboleśnie i bezpiecznie dokładnego badania całego organizmu pacjenta.

Medyczne badania diagnostyczne przy użyciu metody PET/CT znalazły szerokie zastosowane przede wszystkim w onkologii (wczesne rozpoznawanie choroby nowotworowej, przerzutu lub wznowy, monitorowanie terapii), ale także w  identyfikacji chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, a w mniejszym stopniu, również w diagnostyce chorób zakaźnych oraz w pediatrii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum