Gdańsk: samorząd w 2018 r. przekazał szpitalom sprzęt wart prawie 2 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2019 19:36

Aparaty rtg i usg, sprzęt do rewizji endoprotez, zestaw łóżek i testów do diagnostyki psychologicznej, warte w sumie prawie 2 mln zł, przekazał w minionym roku gdański samorząd miejscowym szpitalom. W tym roku pomoc Gdańska dla tych placówek ma osiągnąć 1,2 mln zł.

Gdańsk: samorząd w 2018 r. przekazał szpitalom sprzęt wart prawie 2 mln zł
Nowoczesny sprzęt w wielu szpitalach jest kupowany za środki samorządowe. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

O pomocy, jakiej lokalne władze udzieliły i udzielą działającym w Gdańsku placówkom medycznym, poinformowała w czwartek (3 stycznia) Bożena Leszczyńska-Maksymczuk z referatu prasowego gdańskiego urzędu miejskiego.

Jak podała w komunikacie, w ubiegłym roku samorząd kupił i przekazał zakładowi diagnostyki obrazowej w szpitalu św. Wojciecha aparat rtg typu telekomando. Leszczyńska-Maksymczuk wyjaśniła, że takie urządzenie umożliwia wykonywanie badań kontrastowych i radiologii klasycznej. Nowy aparat, wyposażony w tor wizyjny i ściankę do wykonywania zdjęć płucnych, zastąpił wykorzystywane dotąd przez zakład wysłużone 20-letnie urządzenie.

Z kolei oddział położniczo-ginekologiczny w szpitalu św. Wojciecha otrzymał aparat usg, który jest wykorzystywany m.in. do badań prenatalnych. Leszczyńska-Maksymczuk wyjaśniła, że urządzenie umożliwia obrazowanie trójwymiarowe 3D oraz 4D.

Szpitalowi im. Mikołaja Kopernika samorząd przekazał w minionym roku instrumentarium do rewizji endoprotez, który to sprzęt ma pomóc w poprawie jakości badań wykonywanych na potrzeby chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Z kolei Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku otrzymał 58 łóżek do specjalistycznej opieki psychiatrycznej wraz z materacami i szafkami przyłóżkowymi. Placówce przekazano też zestaw testów do diagnozowania zaburzeń osobowości, a także zaburzeń depresyjnych u dorosłych, dzieci i młodzieży.

Pomoc, jakiej w 2018 r. udzielił gdański samorząd szpitalom pozostającym w gestii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, była częścią umowy, jaką oba samorządy podpisały w sierpniu ub.r.

Porozumienie obowiązuje do 2020 r. Zakłada ono, że gdański samorząd będzie wspierał należące do samorządu pomorskiego szpitale wchodzące w skład spółki Copernicus Podmiot Leczniczy (Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii i Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna) oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny.

Umowa zakłada, że w 2019 r. Gdańsk przekaże podmiotom leczniczym pomoc o wartości prawie 1,2 mln zł, a w roku 2020 - ponad 1,2 mln zł. Sprzęt ma zapewnić pacjentom, którzy w znakomitej większości są mieszkańcami Gdańska, lepszą opiekę medyczną.

Decyzje o tym, jakie konkretnie urządzenia, wyposażenie itp. mają zostać sfinansowane z puli pomocowej, podejmą wspólnie przedstawiciele magistratu, pomorskiego samorządu oraz szefostwo placówek medycznych. Z części przekazywanych przez Gdańsk środków sfinansowane mogą też zostać różne akcje profilaktyczne i kampanie promujące zdrowy tryb życia.

Ze względów prawnych sprzęt zakupiony ze środków miasta Gdańska będzie - do czasu zupełnej amortyzacji, pozostawał formalnie własnością gminy.

Jeszcze przed podpisaniem umowy gdański samorząd co roku pomagał finansowo ulokowanym na jego terenie placówkom szpitalnym, umarzając należny miastu podatek od nieruchomości oraz przekazując pieniądze na zakup urządzeń lub inne wyposażenie.

W ostatnim czasie zmieniła się struktura organizacyjna gdańskich szpitali: przekształcono je w spółki prawa handlowego, wobec których umarzanie podatków od nieruchomości było niemożliwe. Gdańskie szpitale płacą więc miastu podatek, a następnie samorząd przekazuje te pieniądze szpitalom w formie sprzętu, wyposażenia itp.

PAP - Anna Kisicka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum