Gdańsk: rozpoczną leczenie ciężko chorych dzieci nową terapią

Autor: dziennikbaltycki.pl/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2015 19:47

Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku otrzymała 7 pomp infuzyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia nowej terapii. Bez nich klinika nie mogłaby prowadzić leczenia ciężko chorych dzieci nową terapią - immunoglobuliną anty GD2.

Gdańsk: rozpoczną leczenie ciężko chorych dzieci nową terapią
Klinika otrzymała 7 pomp infuzyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia nowej terapii, Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Jak tłumaczy dr hab. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska, kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed, te siedem pomp to minimum, by móc leczyć równolegle dwóch pacjentów.

Przy podawaniu immunoglobulin niezbędne jest stosowanie również kilku leków wspomagających, które będą likwidować, ewentualnie minimalizować skutki uboczne leczenia immunoglobuliną anty GD2. Z tego względu trzeba dziecku podłączyć jednocześnie trzy-cztery tego rodzaju strzykawki - wyjaśnia w Dzienniku Bałtyckim.

Dodaje, że terapia immunoglobuliną anty GD2 zwiększa szanse wyleczenia dziecka o 20 proc.

Siedem pomp infuzyjnych do podawania leków w tzw. wlewie ciągłym przekazali przedstawiciele gdańskiego Navimoru.

O dostęp do leczenia immunoglobuliną anty GD2 dziecięcy onkolodzy z całej Polski zabiegali od lat. W końcu się udało. Będzie ono prowadzone w ramach niekomercyjnego badania klinicznego w czterech klinikach dziecięcych - w Bydgoszczy, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku - z nadzorującym ośrodkiem w Krakowie.

Gdańska klinika leczyć będzie pacjentów z neuroblastomą według protokołu ośrodka w Wiedniu, który od lat koordynuje postępowanie w neuroblastomie w większości krajów w Europie. W Polsce co roku zapada na nią 100-120 maluchów, z czego na Pomorzu - notuje się pięć, sześć takich przypadków. Neuroblastomę leczy bardzo agresywną chemioterapią i radioterapią.

Czytaj: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum