Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 09-12-2014 09:11

Gdańsk: mikroczujnik do wykrywania wirusa grypy trafi wkrótce do gabinetów

Po czterech latach pracy nad mikroczujnikiem do wykrywania wirusa grypy gotowy jest prototyp laboratoryjny tego urządzenia. Jest szansa, że w 2016 r. biosensor będzie już dostępny.

Fot. Archiwum


Czujnik ma najpierw trafić do gabinetów lekarskich, a następnie również do pacjentów. Jak zapewnia jego twórca, Dawid Nidzworski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, obsługa urządzenia nie będzie skomplikowana - informuje Gazeta Wyborcza.

Lekarz włoży wymaz z gardła do czytnika. Po maksymalnie 10-15 minutach będzie miał wynik - zapali się jedna z lampek. Czerwona będzie oznaczać, że pacjent ma grypę, zielona - że wirus nie został wykryty.

Dawid Nidzworski otrzymał na realizację swojego projektu granty badawcze VENTURES oraz IMPULS Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Obecnie prace nad urządzeniem są już bardzo zaawansowane.

Czytniki będą dostarczane do gabinetów lekarskich bezpłatnie, a jedyny koszt to cena testu - ok. 20 zł dla jednego pacjenta.

Więcej: wyborcza.pl