GPS w bucie, czyli jak zlokalizować człowieka, który stracił pamięć

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2009 16:49

Firmy GTX oraz Aetrex Worldwide poinformowały o planach wyprodukowania butów z wbudowanym odbiornikiem GPS. Dzięki technologii GPS będzie można łatwo odnaleźć zagubionych chorych na Alzheimera.

Przypadki, w których cierpiący na chorobę Alzheimera nie potrafią wrócić do domu są stosunkowo częste. 60 proc. osób dotkniętych tą chorobą będzie kiedyś miało co najmniej jeden podobny problem. Technologia GPS umożliwia określenie pozycji człowieka w specjalnych butach z dokładnością do około. 9 metrów na całym świecie.

W praktyce, pacjenci wyposażeni w satelitarnie namierzane buty będą mogli poruszać się swobodnie. Alarm zostanie wysłany na telefony komórkowe opiekunów dopiero wówczas, gdy chory przekroczy zaznaczoną na mapie granicę. Ponieważ poczynania pacjenta można śledzić na bieżąco, w razie potrzeby nie będzie problemu z jego odnalezieniem i odwiezieniem do domu.

Podobne rozwiązania dostępne są już teraz. To zakładane na nadgarstek opaski z odbiornikiem GPS i nadajnikiem sygnałów, którym jest za zwyczaj telefon komórkowy.

Najnowocześniejsze modele praktycznie nie różnią się wyglądem od elektronicznych zegarków. Sprzedawane są wersje dla chorych na Alzheimera i dla dzieci. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość prowadzenia rozmów. Minusem — dość wysoka cena — od ok. 200 do nawet 400 dolarów i konieczność opłacania miesięcznego abonamentu. Umieszczenie całego urządzenia w bucie jest jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem. Pacjenci często bowiem zdejmują nieznane im urządzenia z nadgarstków.

Tymczasem umiejętność samodzielnego ubierania się, w tym zakładania butów, zwykle zanika dopiero w ostatniej fazie choroby. Testy nowych butów rozpoczną się pod koniec roku. Cena gotowego produktu nie jest jeszcze znana.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum