Fundusz Sprawiedliwości wsparł ponad 140 szpitali. Jeden z nich otrzymał 5 mln zł, dziś cieszył się z nowego sprzętu

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia27 lipca 2021 17:05

Fundusz Sprawiedliwości w latach 2019-2020 wyposażył w specjalistyczny sprzęt medyczny ponad 140 polskich szpitali. Na respiratory, aparaty EKG, RTG, USG, systemy diagnostyki obrazowej i inne poszło w sumie 51 mln zł.

Za 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Szpital Kliniczny w Otwocku zakupił m.in. innowacyjny system diagnostyki obrazowej. Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości
  • Dzięki prawie 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku zakupił m.in. innowacyjny system diagnostyki obrazowej. Sprzęt został we wtorek (27 lipca) oddany do użytku
  • Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw. Są one przeznaczane m.in. na wspieranie pokrzywdzonych, którzy odnieśli obrażenia w wypadkach drogowych będących wynikiem przestępstwa
  • Fundusz zakupił specjalistyczny sprzęt medyczny dla ponad 140 szpitali w całej Polsce. Zakupy te były warte 51 mln zł

Dzięki prawie 5 mln zł dotacji z Funduszu Sprawiedliwości Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku mógł m.in. wzbogacić wyposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Innowacyjny system diagnostyki obrazowej, który - z racji wielokrotnie mniejszej dawki promieniowania - jest bezpieczniejszy dla pacjentów niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie, umożliwia sprawniejsze i bezpieczniejsze badanie m.in. kręgosłupa pacjentów poszkodowanych w wyniku przestępstw - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Sprzęt cyfrowy EOS, który zakupiono dzięki pieniądzom z FS emituje minimalną dawkę promieniowania, a jego pomiary są niezwykle dokładne. Tego rodzaju prześwietlenia są szczególnie przydatne podczas planowaniu leczenia operacyjnego poważnych urazów oraz chorób kręgosłupa, kończyn i stawów.

Z nowoczesnym mikroskopem przeprowadzono już 79 operacji przyszycia rąk i palców

Dzięki wsparciu z Funduszu w otwockiej klinice powstał także pierwszy na Mazowszu oddział replantacyjno-rekonstrukcyjny. Przekazane środki pomogły w zakupie sprzętu, w tym nowoczesnego mikroskopu chirurgicznego, który pozwala na replantację i rekonstrukcję rąk czy palców. Od tego czasu w klinice przeprowadzono już 79 operacji przyszycia rąk i palców.

Czym jest Fundusz Sprawiedliwości? Na co idą pieniądze z niego?

Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw. Jego dotacje są wykorzystywane do wspierania pokrzywdzonych, którzy odnieśli obrażenia m.in. w wypadkach drogowych będących wynikiem przestępstwa.

Fundusz Sprawiedliwości w latach 2019-2020 wyposażył w specjalistyczny sprzęt medyczny już ponad 140 szpitali w całej Polsce. Udało się zakupić m.in. respiratory, aparaty EKG, RTG, USG, systemy diagnostyki obrazowej. Przeznaczono na ten cel prawie 51 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum