Firma produkująca inteligentny stetoskop z tytułem "Poznański Lider Przedsiębiorczości"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2018 14:16

Już po raz 15. wyłoniono laureatów konkursu Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości. W kategorii start-up najlepsza okazała się firma StethoMe. Firma powstała w 2016 roku pracuje nad inteligentnym domowym stetoskopem dla rodziców.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wojciech Radomski, prezes StethoMe wspólnie z kolegami Pawłem Elbanowskim i Marcinem Szajkiem cały czas współpracują z ośrodkami naukowymi, zarówno z UAM, jak i Uniwersytetem Medycznym czy Politechniką Poznańską.

W swoim projekcie łączą wiele środowisk: inżynierów, akustyków, programistów, specjalistów od sztucznej inteligencji, designerów. Bardzo ważną rolę pełni tu też środowisko lekarskie.

Jak podkreśla prezes Radomski, działanie nowego stetoskopu jest bardzo proste, chociaż stoi za nim najnowsza technologia. Algorytmy do urządzenia powstały w oparciu o tysiące nagrań, opisywanych przez najlepszych lekarzy. Teraz wystarczy przyłożyć urządzenie w miejscach na klatce piersiowej, które wskaże aplikacja na telefonie, a urządzenie powiadomi nas o niepokojących sygnałach pochodzących z układu oddechowego lub serca. Nagrane dźwięki będzie można również wysłać do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Naukowcy cały 2018 rok postanowili poświęcić na szczegółowe badania i certyfikację medyczną nowego rozwiązania.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum