Ekspertka: maseczki z tkaniny lub dzianiny mogą stać się wtórnym zagrożeniem

Autor: TVN24, JW/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2020 08:03

Półmaski, które są szyte rzemieślniczo i są wykonane z tkaniny czy dzianiny, powinny być jednorazowego użycia, nie zaleca się ich prania - powiedziała we wtorek (14 kwietnia) na antenie TVN24 dr inż. Agnieszka Brochocka, kierownik Pracowni Sprzętu Ochrony Układu Oddechowego w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy.

Co robić, aby Maski wykonane z tkaniny czy dzianiny chroniły przed SARS-CoV-2? FOT. Shutterstock

Ekspertka zaznaczyła, że nie ma dowodów naukowych np. na to, iż piorąc je w temperaturze 60 czy 70 stopni Celsjusza możemy zniszczyć całkowicie koronawirusa. Dodała, że takie półmaski mogą stać się wtórnym zagrożeniem podczas czyszczenia.

Przyznała jednocześnie, że maseczki szyte chałupniczo z rożnych materiałów tekstylnych (m.in. z bawełny) mają bardzo niską skuteczność ochrony. - Chronią użytkownika przed większymi cząstkami, które wydostają się podczas kichnięcia czy kaszlnięcia z organizmu drugiej osoby. Stanowią też osłonę przed dotknięciem gołą ręką do twarzy - ale nie jest to ochrona stricte przed koronawirusem - zaznaczyła.

Jak podkreśliła, dobra półmaska musi mieć materiał filtrujący, który zatrzyma cząstki odpowiedniej wielkości. - Cząstka koronawirusa ma wielkość ok. 150-200 nanometrów, więc musi być wyhamowana przez pojedyncze włókienka znajdujące się w materiale filtrującym. Tkanina lub dzianina nie stanowi tego rodzaju filtra - wyjaśniła ekspertka w rozmowie z TVN24.

Przypomniała że z tekstyliami, które mają duże przestrzenie między włóknami, mamy do czynienia także w sytuacji zasłaniania twarzy chustką czy szalikiem.

- Jeśli chodzi o półmaski filtrujące, nawet te wielokrotnego użycia - w przypadku stosowania przez personel medyczny, powinny być jednorazowe. Nie możemy półmasek konserwować czy dezynfekować metodami chałupniczymi. Jeśli na rynku są niedobory i muszą wystarczyć użytkownikowi na więcej niż 8 godzin stosowania, wymagają specjalistycznych urządzeń do dezynfekcji - podkreśliła dr inż. Agnieszka Brochocka.

Dodała, że także półmaski filtrujące, które zawierają w swojej konstrukcji włókninę filtrującą, nie są jednorazowego użycia i nie podlegają praniu. - Konserwuje się je poprzez delikatne wyczyszczenie środkiem dezynfekującym, według zaleceń producenta - podsumowała ekspertka.

Przypomniała, że najskuteczniejszą ochronę zapewniają maseczki typu FFP2 i FFP3.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum