Eksperci apelują: więcej robotów w chirurgii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2014 16:03

Polska medycyna nie powinna już dłużej zwlekać z wprowadzeniem na sale operacyjne robotów, które są przyszłością chirurgii małoinwazyjnej - mówili specjaliści w poniedziałek (17 marca) podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Eksperci apelują: więcej robotów w chirurgii

Spotkanie zorganizowano w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM), gdzie zaprezentowano najnowocześniejszą wersję robota chirurgicznego da Vinci. W Polsce jak na razie jest tylko jeden taki aparat - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Jego zakupem zainteresowany jest również warszawski WIM.

Dyrektor WIM gen. bryg. dr Grzegorz Gielerak powiedział, że cały świat zmierza w kierunku wyposażenia sal operacyjnych w roboty chirurgiczne.

- To kolejny przełom w chirurgii. Najpierw chirurgię klasyczną zaczęły zastępować zabiegi laparoskopowe wykonywane przez niewielkie nacięcia w jamie brzusznej. Teraz wprowadzone są roboty zapewniające jeszcze mniejszą inwazyjność, a zarazem większą precyzję wykonywania operacji - ocenił dr Gielerak.

Szef Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii WIM prof. Krzysztof Paśnik podkreślił, że nie ma już odwrotu od chirurgii z wykorzystaniem robotów. Jego zdaniem polska medycyna prędzej czy później będzie musiała się włączyć do tego postępu: - Im później jednak to zrobimy, tym bardziej będziemy się wlec w ogonie wdrażania innowacji.

Przyznał jednak, że są to spore wydatki. Robot da Vinci kosztuje 7-8 mln zł, a po zakończeniu okresu gwarancji trzeba jeszcze liczyć się ze sporym wydatkiem. Wrocławski szpital za serwis swojego urządzenia płaci 800 tys. zł rocznie.

Prof. Wojciech Witkiewicz z Wrocławia powiedział, że dodatkową trudnością, z jaką boryka się jego szpital jest brak refundacji zabiegów wykonywanych przy użyciu robota przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ jak na razie takich procedur nie przewidziano w koszyku świadczeń gwarantowanych. Agencja Oceny Technologii Medycznych ma dopiero wydać w tej sprawie opinię w połowie 2014 roku.

Na świecie wykorzystywanych jest ponad 3 tys. robotów chirurgicznych. W Polsce w ciągu 3 lat wykonano 157 operacji przy użyci najnowszej wersji robota da Vinci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum