×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Egzoszkielet coraz częściej wykorzystywany w rehabilitacji

Autor: PWX/Rynek Zdrowia15 lipca 2018 21:09

Egzoszkielet. To urządzenie początkowo wykorzystywane było do wzmacniania mięśni żołnierzy, którzy ruszając na misje, musieli przemierzać spore odległości, dźwigając ciężki sprzęt na plecach. Dzisiaj coraz częściej jest wykorzystywane w rehabilitacji, także w Polsce.

Egzoszkielet coraz częściej wykorzystywany w rehabilitacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Egzoszkielet, czyli przenośny bioniczny szkielet, jest obecnie jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do rehabilitacji osób m.in. z niedowładem kończyn dolnych.

Dzięki rehabilitacji z pomocą egzoszkieletu, pacjent korzysta z pomocy tylko jednego rehabilitanta, resztę niezbędnych ćwiczeń pomaga wykonać maszyna.

Urządzenie porusza stawami pacjenta za pomocą tzw. siłowników elektrycznych, co pozwala na wykonywanie podstawowych ruchów wstawania lub siadania oraz sprawia, że pacjent może samodzielnie stawiać kroki.

- Egzoszkielet przystosowany jest dla osób o różnych sylwetkach, wadze oraz wzroście. Pacjent nie może być niższy niż 160 cm i nie wyższy niż 190 cm. Maksymalna waga pacjenta to 100 kg. Osoby korzystające z egzoszkieletu nie mogą jednak mieć nadmiernego napięcia mięśniowego i dużych ograniczeń w stawach, ale te predyspozycje sprawdzają fizjoterapeuci na pierwszej konsultacji, kwalifikując pacjenta - mówi Arkadiusz Prożych, kierownik działu fizjoterapii w Centrum Terapii Narządu Ruchu "Biały Dom" w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, cytowany w informacji prasowej przekazanej mediom.

 Historia wynalezienia egzoszkieletu ma swój początek w amerykańskiej armii. Urządzenie początkowo wykorzystywane było do wzmacniania mięśni żołnierzy, którzy ruszając na misje, musieli przemierzać spore odległości, dźwigając ciężki sprzęt na plecach, a którego udźwignięcie w normalnych warunkach było praktycznie niemożliwe. Technologia ostatecznie podbiła również i rynek medyczny, stając się jednym z najznakomitszych wynalazków rehabilitacyjnych.

- W zależności od rodzaju schorzenia fizjoterapeuta, po wcześniejszych badaniach oraz w porozumieniu z lekarzem, ustala cel rehabilitacji, jej zakres oraz intensywność ćwiczeń. Urządzenie z czasem konfigurowane jest tak, aby pacjent w większym stopniu pracował samodzielnie, co uczy organizm na nowo utraconych w wyniku urazu lub choroby funkcji - mówi Arkadiusz Prożych.

Z ćwiczeń rehabilitacyjnych z użyciem egzoszkieletu można skorzystać zarówno w podwarszawskim Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, jak i w Uzdrowisku w Kamieniu Pomorskim. Oba należą do Grupy Uzdrowiska Polskie. Profile lecznicze tych uzdrowisk dedykowane są przede wszystkim pacjentom wymagającym pomocy w zakresie schorzeń narządu ruchu.

Nowoczesny sprzęt oraz szeroka oferta zabiegów z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii, nie byłyby jednak tak skuteczne, gdyby nie wysoko wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów oraz wyjątkowe warunki krajobrazowe i surowcowe, w jakich funkcjonują uzdrowiska. Wszystkie ćwiczenia i zabiegi dobierane są indywidualnie i opracowane przed doświadczony personel.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze