Efektywność i bezpieczeństwo leczenia

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2015 10:32

Przykład kardiologii interwencyjnej świetnie pokazuje, jak znakomite rezultaty pod względem klinicznym i efektywności kosztowej przynoszą małoinwazyjne metody leczenia - mówi w wywiadzie dla Rynku Zdrowia Tomasz Lisewski*, dyrektor generalny Philips w Europie Środkowo-Wschodniej.

Efektywność i bezpieczeństwo leczenia
Tomasz Lisewski FOT. Philips

Rynek Zdrowia: - Informatyzacja obejmuje coraz więcej typów procedur medycznych. Technologie informacyjne, w tym rozwiązania telemedyczne, od dawna są już obecne m.in. w diagnostyce obrazowej. Czy w ten trend wpisuje się również tzw. zamknięty cykl opieki zdrowotnej?
Tomasz Lisewski: - Zamknięty cykl opieki zdrowotnej obejmuje wszystkie etapy ochrony zdrowia - począwszy od zdrowego trybu życia i profilaktyki, poprzez diagnostykę, leczenie, rekonwalescencję, aż po opiekę medyczną w warunkach domowych. Cyfryzacja i informatyzacja pozwalają na każdym z tych etapów efektywniej wykorzystywać gromadzone dane i dostępne zasoby, zarówno finansowe, jak i ludzkie. Poprawa efektywności jest jednym z największych wyzwań nie tylko na poziomie systemu ochrony zdrowia, ale i samego świadczeniodawcy.

W nowym pakiecie onkologicznym premiowana jest terminowość i jakość udzielonego świadczenia diagnostycznego, czyli po prostu jego efektywność. Naszym zadaniem, jako partnera w systemie ochrony zdrowia, jest dostarczać takie rozwiązania medyczne, które pomogą to zadanie wykonać.

Chodzi o to, by badać pacjenta szybciej i uzyskiwać wysokiej jakości obrazy kliniczne, będące kluczem do właściwej diagnozy. Tak właśnie pracują nasze cyfrowe rezonanse magnetyczne zainstalowane m.in. w Warszawie czy Krakowie. Zachowując doskonałą jakości obrazowania, czas badania jest skrócony do 40%.

Również w aparatach ultrasonograficznych stosujemy technologie wspierające i przyspieszające decyzje diagnostyczne lekarza. Dane uzyskane z różnych badań można następnie automatycznie analizować i porównywać ze sobą. To pomaga lekarzom szybko i dokładnie postawić diagnozę oraz wdrożyć właściwe leczenie w krótkim czasie.

Taki model pracy obserwujemy nie tylko w najlepszych placówkach medycznych na świecie, ale i w polskich szpitalach, które się dynamicznie modernizują.

- Równie ważnym kierunkiem w rozwoju medycyny są metody małoinwazyjne, m.in. w kardiologii interwencyjnej.
- Rzeczywiście, przykład kardiologii interwencyjnej świetnie pokazuje, jak znakomite rezultaty pod względem klinicznym i efektywności kosztowej przynoszą małoinwazyjne metody leczenia. Dzięki powszechnemu zastosowaniu w Polsce angioplastyki w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, kilkakrotnie skrócił się czas pobytu pacjenta w szpitalu i zmniejszyła się śmiertelność szpitalna.

W zabiegach pod kontrolą obrazowania najważniejsze jest wyraźne widzenie i skuteczne prowadzenie instrumentu. Im lepsza jakość obrazowania, tym bardziej skomplikowane zabiegi można wykonać.

W zaawansowanych procedurach jak TAVI, plastyka zastawki mitralnej czy zamknięcie uszka lewego przedsionka serca istotne są także narzędzia usprawniające planowanie procedury i nawigację oraz optymalizujące jakość kliniczną. Możemy skutecznie integrować systemy angiograficzne z nawigacją 3D uzyskiwaną technologią ultradźwiękową. Takie rozwiązanie jest już stosowane w grudziądzkim Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym.

Dostarczana jakość obrazowania otworzyła nowe możliwości terapeutyczne, zarówno w onkologii interwencyjnej, jak i neuroradiologii. Podczas zabiegów embolizacji nowotworów wykonywanych systemem EmboGuide, można wykryć dwa razy większą liczbę tętnic zaopatrujących guzy.

Dzięki temu leczenie staje się bardziej skuteczne. W precyzyjnych zabiegach neuroradiologii, aby dotrzeć do miejsca leczenia, trzeba poprowadzić cewnik tylko pod kontrolą obrazowania przez bardzo wąskie i kręte naczynia, często o średnicy poniżej dwóch milimetrów. Dzięki rozwojowi technologii interwencyjnych stało się to możliwe.

- Minimalnie inwazyjne metody stosowane są coraz szerzej także w leczeniu chorób naczyniowych.
- Tak, to kolejny obszar, w którym obserwujemy znaczący postęp. Zaledwie miesiąc temu zaprezentowaliśmy kolejne innowacyjne rozwiązanie w tej dziedzinie. Nasz nowy system nawigacji trójwymiarowej nie tylko poprawia skuteczność minimalnie inwazyjnego leczenia chorób naczyniowych, ale wręcz umożliwia jego zastosowanie u pacjentów, którzy do tej pory nie mogli być poddani takiemu zabiegom, np. tym z tętniakami aorty. Uzyskujemy większą precyzję i dokładność procedury implantacji stentów, zmniejszając równocześnie ilość stosowanego środka cieniującego aż o 70%.

- Kolejną innowacyjną i bezinwazyjną metodą jest leczenie mięśniaków macicy termoablacją ultradźwiękową. Czy ta technologia znajduje zastosowanie także w innych wskazaniach?
- Rzeszowski szpital Profamilia, w którym zainstalowano nasz system HIFU, jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie wykonywana jest termoablacja mięśniaków macicy. HIFU może być również stosowany do leczenia bólu w przerzutach do kości. Są one trzecim najczęściej występującym przerzutem w chorobach onkologicznych.

Dzięki leczeniu termoablacją możemy podnieść jakość życia pacjentów. Po zabiegu, prawie trzy czwarte z nich zaobserwowało znaczące ograniczenie dolegliwości bólowych, a u blisko 70% osób leczonych farmakologiczne, ograniczono dawkę leków opioidowych.

Termoablacja ultradźwiękowa niewątpliwie jest technologią jutra. Obecnie trwają badania nad nowymi zastosowaniami klinicznymi, wykorzystującymi potencjał tej technologii. HIFU może w niedługiej przyszłości zrewolucjonizować leczenie guzów prostaty i raka piersi.

Oprócz tego, technologia może być również wykorzystywana do zabiegów hipertermii. Pracujemy także nad zastosowaniem HIFU w miejscowym uwalnianiu leków przeciwnowotworowych, bezpośrednio w pobliżu guza, co pozwoli zminimalizować szkodliwy wpływ chemioterapii na zdrowe tkanki organizmu, jednocześnie intensyfikując działanie terapeutyczne.

* Cały wywiad z dyrektorem Tomaszem Lisewskim - w czerwcowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 6/2015).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum