Weszły nowe zasady zakupu leków. Ważne zmiany już obowiązują

Autor: oprac. KK • Źródło: Dziennik Ustaw/Rynek Zdrowia16 czerwca 2022 19:00

Obowiązują już nowe zasady zakupu leków, określone w rozporządzeniu ministra zdrowia, które weszło w życie 21 maja. Przepisy dotyczą m.in. zmian na liście podmiotów uprawnionych do tych zakupów.

Weszły nowe zasady zakupu leków. Ważne zmiany już obowiązują
Weszły nowe zasady zakupu leków. Ważne zmiany już obowiązują Fot. Shutterstock
  • Obowiązują już nowe zasady zakupu leków w hurtowniach farmaceutycznych. 21 maja w życie weszło odpowiednie rozporządzenie ministra zdrowia
  • Nowelizacja znacząco rozszerza grupę podmiotów uprawnionych do zakupu leków bezpośrednio w hurtowniach
  • Zakłada m.in. że podmioty lecznicze, które wykonują działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjne świadczenia zdrowotne będą mogły nabywać produkty lecznicze w zakresie pełnego asortymentu we wspomnianych hurtowniach
  • Ponadto w projekcie zaproponowano, by w przepisach uwzględniono możliwość nabywania przez podmioty lecznicze, niektórych lekarzy lub lekarzy dentystów, również produktów leczniczych zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe
  • Poza tym podmioty lecznicze, lekarze, pielęgniarki i felczerzy mają dostać prawo zakupu w hurtowniach farmaceutycznych leków o kategorii dostępności „wydawane z przepisu lekarza – OTC”

Nowe zasady zakupów leków w 2022 roku już obowiązują

Jak uzasadnia Ministerstwo Zdrowia, zmiana jest podyktowana przede wszystkim oczekiwaniem strony społecznej, aby podmioty lecznicze, które wykonują działalność leczniczą w rodzaju ambulatoryjne świadczenia zdrowotne, mogły nabywać leki w zakresie pełnego asortymentu.

Przychylając się do postulatów resort zdrowia zdecydował o zniesieniu obowiązku posiadania apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej przez drugą z kategorii podmiotów, aby mogły one nabywać produkty lecznicze w hurtowniach farmaceutycznych w pełnym zakresie.

Zakupy leków w hurtowniach. Co się zmieniło?

Na listę uprawnionych wpisano także podmioty lecznicze utworzone przez Ministra Sprawiedliwości oraz Ministra Obrony Narodowej.

- Ma to na celu usunięcie pojawiających się wątpliwości, czy te podmioty traktować jako podmioty ww. dwu kategorii. Aby wątpliwości wyeliminować, zdecydowano o ich wyraźnym wyodrębnieniu - czytamy w uzasadnieniu.

Ponadto „lekarzom dentystom wykonującym działalność leczniczą w formie praktyki zawodowej, przyznano możliwość zakupu w hurtowniach farmaceutycznych produktów leczniczych w celu wykonania znieczulenia stomatologicznego”.

- Kolejnym obszarem ingerencji w zmieniane rozporządzenie jest przepis umożliwiający zakup produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych przez podmiot odpowiedzialny. Zamiarem projektodawcy jest rozszerzenie możliwości dokonywania zakupu przez ww. podmiot o produkty lecznicze, które podmiot ten wykorzystywać będzie do innego typu działalności badawczo-rozwojowej niż badania kliniczne. Jest to zatem rozszerzenie przez pryzmat celu zakupu, co w konsekwencji będzie determinowało poszerzenie możliwego do zakupu asortymentu produktów leczniczych - dodano.

Rozporządzenie w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych wchodzi w życie z dniem 21 maja, a jego pełna treść do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum