×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dziś w Zabrzu dwie trudne operacje kolan z użyciem nowoczesnego robota ortopedycznego

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe15 lutego 2023 10:05

Nowoczesny robot do wszczepiania protez kolan będzie wykorzystany do operacji w Szpitalu Miejskim w Zabrzu - poinformowali przedstawiciele lecznicy. Dwa takie zabiegi odbędą się w placówce jeszcze 15 lutego.

Dziś w Zabrzu dwie trudne operacje kolan z użyciem nowoczesnego robota ortopedycznego
Szpital Miejski w Zabrzu Fot. Mat. prasowe

 

Nowoczesny robot do wszczepiania protez kolan w Szpitalu Miejskim w Zabrzu

CORI to - jak informuje szpital w Zabrzu - nowoczesny, sterowany komputerowo robot ortopedyczny. Jego zastosowanie w operacjach wszczepiania endoprotez kolan i bioder zwiększa bezpieczeństwo zabiegów i usprawnia je.

- Operacje trwają krócej, są mniej inwazyjne, można je precyzyjnie zaplanować. Dzięki temu zmniejsza się liczba powikłań i zakażeń pooperacyjnych, a chorzy szybciej wracają do formy – mówi dr Marek Hawranek, szef Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w zabrzańskim szpitalu.

Użycie robota ma pozwolić na zmniejszenie kolejek pacjentów oczekujących na operacje wszczepienia endoprotez stawu kolanowego czy biodrowego.

- Urządzenie pozwoli wykonywać zabiegi nieco szybciej. Umożliwi też przeprowadzanie operacji większej liczbie lekarzy - podkreśla dr Hawranek.

CORI we wrześniu 2022 był już testowy w zabrzańskiej placówce. Wtedy  lekarze po raz pierwszy mogli ćwiczyć techniki operacyjne z jego wykorzystaniem. 15 lutego robot zostanie wykorzystany już podczas prawdziwej operacji.

- Zabiegom zostanie poddana dwójka pacjentów, którym zostaną wszczepione endoprotezy kolan. To trudne operacje, ponieważ kolano jest największym stawem człowieka, które jest narażone na ogromne obciążenia. Precyzja zabiegu ma w tym przypadku olbrzymie znaczenie - wyjaśniają przedstawiciele lecznicy.

Wraz z zabrzańskimi medykami operację przeprowadzi dr Yaron Berkovich z Tel Awiwu. - To w naszej części świata jeden z najlepszych operatorów robotów medycznych. Cieszę się, że będziemy mieli okazję razem pracować i czerpać z jego wiedzy i doświadczenia – dodaje dr Marek Hawranek.

Robot nie jest własnością Szpitala Miejskiego w Zabrzu, jest jednak szansa, że trafi tam na dłużej. - Wszystko zależy od tego, czy zabrzańska lecznica znajdzie środki na wypożyczanie lub zakup robota o wartości około 2 mln zł - przyznają w placówce.

Prezentacja robota medycznego Fot. Mat. prasowe
Prezentacja robota medycznego Fot. Mat. prasowe
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum