Dziś otwarcie Centrum Robotycznego, a 3 września pierwsza operacja robotem da Vinci w Szpitalu w Gdyni

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia01 września 2022 06:20

3 września ruszą pierwsze operacje urologiczne przy użyciu robota da Vinci w „Szpitalach Pomorskich”. Nowoczesny system robotowy o wartości blisko 8,5 mln zł, będzie użytkowany w należącym do spółki Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, w którym odbywa się najwięcej zabiegów onkologicznych.

Dziś otwarcie Centrum Robotycznego, a 3 września pierwsza operacja robotem da Vinci w Szpitalu w Gdyni
W sobotę ruszą pierwsze operacje robotem da Vinci w Szpitalu Morskim im. PCK. Fot. Shutterstock
  • Robot da Vinci zostanie wykorzystany w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni po raz pierwszy w sobotę, 3 września.
  • Umowa, która została zawarta pomiędzy Szpitalami Pomorskimi a firmą Synektik to nie tylko zakup robota, ale także m.in. szkolenie w obsłudze systemu personelu szpitala i piecza serwisowa nad urządzeniem. Wartość umowy to prawie 8,5 mln złotych.
  • W pierwszej kolejności z wykorzystanie da Vinci będą wykonywane zabiegi urologiczne przez specjalistów zarówno ze szpitala w Gdyni, jak i Wejherowa
  • Będą to m.in. radykalne wycięcia gruczołu krokowego z powodu nowotworu oraz operacje rekonstrukcyjne i naprawcze w ramach urologii

Dziś pierwsze operację robotem da Vinci w Szpitalu w Gdyni

Uroczyste otwarcie Centrum Robotycznego w którym wykorzystywany będzie da Vinci, odbędzie się w czwartek, 1 września. „Szpitale Pomorskie” zakupiły system do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci od firmy Sytektik, która dodatkowo w ramach umowy m.in. szkoli personel, a także będzie sprawować opiekę serwisową nad urządzeniem.

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni w pierwszej kolejności będą wykonywane zabiegi urologiczne przez specjalistów z tego zakresu zarówno ze szpitala w Gdyni, jak i Wejherowa, m.in. radykalne wycięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu, a docelowo radykalne wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu, wyłuszczenie guza nerki (tzw. operacja nerkooszczędzająca) oraz operacje rekonstrukcyjne i naprawcze w ramach urologii.

Dodatkowo „Szpitale Pomorskie” planują zabiegi z zakresu: ginekologii onkologicznej, otolaryngologii oraz chirurgii kolorektalnej.

19. miejsce w Polsce, w którym wykonywane będą zabiegi systemu da Vinci

Operacje wykonywane przez chirurgów za pomocą robota da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta, m.in. narzędzia są wprowadzane przez 8 mm otwory zamiast tradycyjnie przez wszystkie powłoki ciała, mniejsza utrata krwi, szybsze gojenie ran, a po zabiegu szybszy powrót o zdrowia.

„Szpitale Pomorskie” będą 19 miejscem w Polsce, w którym wykonywane będą zabiegi chirurgii małoinwazyjnej z wykorzystaniem autoryzowanego systemu da Vinci. Na świecie zainstalowanych jest łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem da Vinci na całym świecie.

Szpitale Pomorskie sp. z o.o, zarządzają 4 podmiotami medycznymi: Szpitalem Morskim im. PCK i Szpitalem św. Wincentego a Paulo zlokalizowanymi w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

W ramach szpitali funkcjonują: 2 Szpitalne Oddziały Ratunkowe, 2 Izby Przyjęć, 51 oddziałów (w tym 20 zabiegowych), 49 poradni. W spółce pracuje ponad 3600 osób, w tym m.in. 870 lekarzy, 1100 pielęgniarek, 160 położnych i 140 ratowników medycznych. Misją spółki jest hasło „Profesjonalnie ku zdrowiu”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum