Dziecięce urazy. Chirurg przestrzega: niektórych wypadków można uniknąć

Autor: oprac. JKB • Źródło: szpitalepowiatowe.pl, Rynek Zdrowia02 października 2022 08:00

Coraz więcej małych pacjentów przybywa na oddziały chirurgiczne z powodów różnych urazów. Jednak co najistotniejsze, wielu z tych urazów można było uniknąć, jeśli rodzice i opiekunowie byli bardziej zapobiegliwi.

Dziecięce urazy. Chirurg przestrzega: niektórych wypadków można uniknąć
Zdaniem eksperta niektórych urazów u dzieci można uniknąć. Fot. AdobeStock
  • Na Oddziale Chirurgii Dziecięcej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej tylko w ubiegłym roku było około 1800 hospitalizacji, z czego 1500 wymagało interwencji chirurgicznej
  • Zdaniem chirurga rosnąca liczba urazów wymagających pilnej interwencji chirurgicznej to efekt zmiany sposobu życia młodych ludzi
  • Jednym z groźnych problemów są domowe oparzenia – chirurg podkreślił, że rodzice w tym przypadku mają szerokie pole do popisu, aby im zapobiec

Groźne wypadki i urazy dzieci

Jak informuje portal szpitalepowiatowe.pl, Oddział Chirurgii Dziecięcej Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej zajmuje się chirurgią dziecięcą ogólną, która dotyczy różnych chorób występujących u dzieci i młodzieży. Tylko w ubiegłym roku na około 1800 hospitacji na tym oddziale blisko 1500 wymagało interwencji operacyjnej.

- Jeżeli chodzi o zabiegi wykonywane w trybie pilnym to najczęstszymi przypadkami, jakimi się zajmujemy, są ostre stany zapalne w jamie brzusznej, które w wielu wypadkach również mogą być leczone laparoskopowo oraz szeroko rozumiana część urazowa będąca skutkiem różnego rodzaju wypadków. Z naszych obserwacji wynika, że tych urazów w ostatnich latach niestety zdecydowanie przybywa – powiedział cytowany przez portal lek. med. Mirosław Harężlak, specjalista chirurgii dziecięcej, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw medycznych.

Co więcej, specjalista stwierdził także, że rosnąca liczba urazów wymagających pilnej interwencji chirurgicznej może być efektem zmiany sposobu życia młodych ludzi. Niektórzy uprawiają ryzykowne sporty, ale inna część prowadzi mocno siedzący tryb życia – w ten sposób narażona jest na urazy nawet przy niewielkim ruchu.

Wypadków można uniknąć

Chirurg wskazał również, że wielu wypadków z udziałem dzieci można byłoby uniknąć – wystarczyłaby większa wyobraźnia rodziców. Przypomina, aby dzieci wybierając się na rower, deskorolkę czy rolki, zawsze miały na głowie kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie.

Innym problemem są domowe oparzenia, a dla rodziców jest to szerokie pole do popisu, ponieważ to od nich zależy, czy jakiś gorący płyn nie znajduje się w zasięgu dziecka. Rodzice oraz opiekunowie dzieci powinni również pamiętać, aby dziecko nie miało dostępu do żrących substancji. Zdarzają się sytuacje, gdy konsekwencje oparzeń są bardzo poważne – podaje portal szpitalepowiatowe.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum