Dolny Śląsk: szpitale otrzymały nowy sprzęt neonatologiczny warty 5 mln zł

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2009 18:57

Sprzęt o wartości ponad 5 mln zł przekazał 12 dolnośląskim szpitalom urząd marszałkowski. Nowoczesną aparaturę do ratowania życia noworodków i monitorowania życie płodu odebrało pięciu dyrektorów szpitali z Wrocławia, które mają oddziały położnicze i neonatologiczne.

Dzięki tej aparaturze może wreszcie uda się zmniejszyć śmiertelność noworodków, która wciąż jest na Dolnym Śląsku bardzo wysoka. Na tysiąc urodzonych dzieci umiera przeciętnie 8,8.

To wynik lokujący ten region na przedostatnim miejscu w kraju. Z tego powodu sejmik województwa, jako pierwszy w kraju przyjął program, który w ciągu najbliższych lat ma zdecydowanie poprawić sytuację rodzących kobiet i chorych noworodków. Kupno specjalistycznego sprzętu to jeden z elementów tego programu.

Dyrektorzy szpitali nie kryli radości z pozyskania m.in. pomp do przetaczania krwi, respiratorów, kardiomonitorów.

– Nie byłoby nas stać na wydanie 580 tysięcy złotych – przyznaje Janusz Wróbel, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im.A Falkiewicza, na Brochowie.

– Sprzęt jednak to nie wszystko. Brakuje lekarzy neonatologów i pielęgniarek, którzy znają się na noworodkach - stwierdza dr Marzena Zielińska z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

By poprawić sytuację, położnicy opisują każdy poród online, a ich raporty są analizowane. Dzięki temu wiadomo, co i w jakim szpitalu trzeba zmienić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum