Dolnośląskie: szpitale na wspólnych zakupach środków ochrony zaoszczędziły 400 tys. zł

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2021 18:15

18 dolnośląskich podmiotów leczniczych od września wspólnie realizowało zakupy medyczne, co przełożyło się na skrócenie czasu transakcji i dostaw oraz oszczędności finansowe - wynika z przedstawionego w piątek (15 stycznia) podsumowania pilotażu projektu Grupa Zakupowa dla Podmiotów Leczniczych Dolnego Śląska.

Dolnośląskie: szpitale na wspólnych zakupach środków ochrony zaoszczędziły 400 tys. zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Placówki lecznicze, które dołączyły do specjalnie utworzonej grupy zakupowej, mogły wspólnie realizować zakupy środków ochrony osobistej. - To rozwiązanie przyspieszyło proces realizacji zamówień i dostaw. Realizacja wspólnych zakupów to jednocześnie niezbędne działanie, dzięki któremu placówki medyczne zyskają oszczędności - mówił Cezary Przybylski marszałek województwa dolnośląskiego.

Jak poinformowała w informacji prasowej przekazanej mediom Martyna Kasprzak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskoego, do grupy zakupowej dołączyło do tej pory 18 dolnośląskich podmiotów leczniczych z Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Bolesławca, Czarnego Boru, Kamiennej Góry, Lubiąża, Sokołowska i Złotoryi. Instytucje medyczne, które będą zainteresowane udziałem w projekcie, mogą się zgłosić do kolejnych etapów.

Pierwsze doświadczenia - zdaniem urzędu marszałkowskiego - pokazały, że grupa zakupowa może przynieść wymierne korzyści.

- W pierwszym etapie projektu osiągnęliśmy oszczędności w wysokości prawie 400 tysięcy złotych. Jest to dowód na to, że warto przystąpić do wspólnych zakupów. Na system ochrony zdrowia trzeba patrzeć szeroko, dlatego nasza grupa zakupowa jest otwarta na różne podmioty. Do współpracy zapraszamy nie tylko szpitale marszałkowskie, ale również szpitale gminne i powiatowe, domy pomocy społecznej oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze - przekazał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Prace nad realizacją projektu rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku, w nawiązaniu do programu współpracy podmiotów leczniczych, nadzorowanych przez samorząd województwa dolnośląskiego. Koordynacja tego przedsięwzięcia została powierzona DCM DOLMED S.A. z Wrocławia, który objął funkcję operatora grup zakupowych.

Członkowie grupy zakupowej w pierwszej kolejności zamówili środki ochrony osobistej: półmaski ochronne FFP2 i FFP3, maseczki chirurgiczne, przyłbice, kombinezony ochronne, ochraniacze na obuwie i rękawice ochronne. Dzięki zintegrowanym zakupom podmiotom leczniczym udało się zaoszczędzić prawie 400 tysięcy złotych brutto w porównaniu z cenami rynkowymi.

- Przy współpracy z innymi podmiotami leczniczymi dążymy do uzyskania wymiernych oszczędności w standardowo realizowanych zakupach - mówił Piotr Wiczkowski, prezes zarządu DCM DOLMED S.A.

Na rynku wciąż pojawiają się nowi dostawcy i nowe oferty dedykowane branży medycznej. Ostatnie okoliczności związane epidemią COVID-19 pokazały jednak, że nawet tak podstawowy asortyment jak środki ochrony osobistej mogą stać się towarem drogim i deficytowym. Zamówienia wspólne generują w tym zakresie oszczędności m.in. poprzez ujednolicenie dostaw.

Jak wyjaśnił Marcin Lerner, wiceprezes zarządu DCM DOLMED S.A. szpitale tworzące grupę zakupową uzyskały korzystne warunki cenowe i także 60-dniowe terminy płatności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum