×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Defibrylatory AED ze specjalnymi obudowami w urzędach w Poznaniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia21 listopada 2017 20:55

Stworzenie sieci defibrylatorów AED w specjalnych obudowach, po otwarciu których automatycznie zostanie zaalarmowane Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przewiduje projekt AED Fast Response. Na razie takie urządzenia znajdują się w trzech poznańskich urzędach.

Defibrylatory AED ze specjalnymi obudowami w urzędach w Poznaniu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Założenia projektu zaprezentowano we wtorek (21 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

Celem przedsięwzięcia jest włączenie w sieć jak największej liczby dostępnych publicznie defibrylatorów, które są w stanie, w razie potrzeby, automatycznie zaalarmować Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W ten sposób można skrócić czas wysłania zespołu ratownictwa medycznego pod konkretny adres.

- Chcemy zachęcić do używania dostępnych w różnych miejscach defibrylatorów, dzięki którym można ratować ludzkie życie - powiedział we wtorek dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Marcin Zieliński.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED (ang.: Automated External Defibrillator) to urządzenie, które służy do przywracania prawidłowego rytmu pracy serca. Rozmieszczone m.in. w miejscach publicznych urządzenia są tak przygotowane, by pomoc z ich użyciem mogły nieść także osoby bez wykształcenia medycznego.

Obecnie defibrylatory działające w systemie AED Fast Response znajdują się w trzech miejscach na terenie Poznania: w urzędzie marszałkowskim, urzędzie wojewódzkim oraz urzędzie miasta. Urządzenia znajdują się w specjalnie skonstruowanej obudowie z czujnikiem otwarcia. Gdy ktoś otworzy obudowę, informacja o tym fakcie trafi do dyspozytora, który będzie mógł wysłać ratowników na miejsce zdarzenia.

Projekt jest, według jego inicjatorów, unikalnym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju. Biuro prasowe UMWW podało  w komunikacie prasowym, że przedsięwzięcie zostało docenione przez resort cyfryzacji, który objął projekt honorowym patronatem. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze