Częstochowa: większość mammografów w regionie zaliczyła audyt

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2012 18:31

Pięć z sześciu mammografów regionu częstochowskiego przeszło z wynikiem pozytywnym audyt Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Szósty - z Blachowni - choć odpowiada wszystkim wymaganiom technicznym, nie zaliczył "egzaminu" ze zdjęć.

COK sprawdza mammografy od 2007 r., kiedy zaczął funkcjonować program obejmujący badania kobiety w wieku 50-69 lat. Audyt obejmuje kontrolę jakości aparatów oraz ocenę obrazów, które za ich pomocą się wykonuje.

W przypadku pracowni mammograficznej Szpitala im. R. Weigla w Blachowni zdjęcia okazały się źle skalibrowane i było ich za mało, żeby zaliczyć audyt - w ciągu roku zgłosiło się na mammografię zbyt mało pacjentek. W rezultacie pracownia mająca dobry mammograf nie dostała od NFZ kontraktu na 2012 r. - informuje Gazeta Wyborcza.

W skali kraju, co piętnasta pracownia nie spełnia wymogów ośrodka koordynującego. To znacząca poprawa, ponieważ w 2007 roku wyniki audytu dyskwalifikowały aż co trzecią pracownię.

Wyraźnie widać, że coraz więcej ośrodków spełnia kryteria obowiązujące w Unii Europejskiej, czyli zgodne z czwartą edycją "Europejskich wytycznych kontroli jakości badań przesiewowych i diagnostycznych w raku piersi", które powstały dzięki pomocy czołowych europejskich organizacji zajmujących się walką z rakiem.

W najnowszym audycie, zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, po raz pierwszy przyjęto, że ośrodek, któremu nie uda się zdobyć odpowiedniej liczby punktów, nie będzie mógł kontraktować badań mammograficznych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum