Częstochowa: szpital wojewódzki otrzymał tomograf w darze od WOŚP

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2019 12:45

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie otrzymał tomograf komputerowy - dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To ważny element wsparcia szpitala, który jest w trakcie wdrażania programu naprawczego.

Częstochowa: szpital wojewódzki otrzymał tomograf w darze od WOŚP
Fot. archiwum

Tomograf komputerowy, który otrzymał szpital od WOŚP to 64 rzędowy, 128 warstwowy aparat firmy Siemens. Rynkowa wartość tomografu to około 3 mln. zł.

- Jedną z zasadniczych cech tego aparatu jest doskonała jakość obrazowania szczegółów anatomicznych. Nowy tomograf jest bardzo bezpieczny. Dzięki niemu badania będą przeprowadzane przy użyciu możliwie najmniejszej dawki promieniowania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości pozyskanego obrazu - podkreśla Zbigniew Bajkowski, dyrektor szpitala, cytowany w informacji dla mediów, przekazanej przez biuro prasowe szpitala.

Urządzenie przekazane przez WOŚP doskonale sprawdza się w diagnozowaniu chorób neurologicznych, onkologicznych a także chorób serca. Wspiera proces wykrywania zmian chorobowych, których mniej zaawansowane tomografy nie są w stanie pokazać. 

Tomograf pozwoli na skrócenie czasu trwania badań. Wyposażony jest min. w automatyczną strzykawkę stosowaną do dożylnego podawania środków kontrastowych. To z kolei pozwoli zaprogramować szybkość oraz dawki środka kontrastowego, co dodatkowo podnosi jakość wykonywanych badań, a przez to zwiększa się bezpieczeństwo i dokładność pomiarów.

Orkiestra grała w tym roku dla szpitali pediatrycznych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP nie jest co prawda jednostką o tym profilu, ale posiada w swoich strukturach dwa oddziały pediatryczne, oddział intensywnej opieki medycznej dla dzieci, oddział patologii noworodka, neonatologii, traumatologii i chirurgii dziecięcej, a także szpitalny oddział ratunkowy pediatryczny.

Rocznie leczy się w tej placówce ok. 7,5 tys. dzieci na wszystkich oddziałach pediatrycznych. Wykonywane jest ok. 1,5 tys. tomografii u dzieci i około 25 tys. badań tomograficznych dla dorosłych. 

Obecnie trwa adaptacja pomieszczeń i dostosowanie wszystkich parametrów technicznych dla nowego aparatu. Wszystkie prace potrwają około 5 miesięcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum