Częstochowa: 2,4 mln zł na karetki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2009 11:30

2,4 mln zł na nowe karetki pogotowia dostało Pogotowie Ratunkowe w Częstochowie. Z funduszy zostanie zakupionych sześć ambulansów specjalistycznych i dwa podstawowe. Dzięki funduszom zostanie wymieniona jedna trzecia taboru.

Częstochowskie pogotowie otrzymało fundusze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 84,5 mln zł fundusz przekazał na doposażenie zespołów ratownictwa medycznego w całej Polsce.

Wniosek częstochowskiego pogotowia znalazł się na  wysokim, szóstym miejscu listy rankingowej konkursu. W efekcie stacja otrzymała 2,4 mln zł. Z urzędu miasta wpłynie również kwota 420 tys. zł. Za całość funduszy zakupionych zostanie osiem karetek: sześć specjalistycznych i dwie podstawowe wraz ze sprzętem.

Częstochowskie pogotowie dysponuje aktualnie 22 dużymi ambulansami, większość z nich z wyposażeniem podstawowym. Do dyspozycji pogotowia jest również dziesięć polonezów.

 - To przeżytek, ale jeszcze na chodzie. Używamy ich do transportu - mówi szef stacji Leszek Łyko.

Tabor jest w większości przestarzały. Kilka najnowszych karetek zakupionych zostało w 2002 roku. Nowy sprzęt zostanie zakupiony na drodze przetargu.

- Pierwsze dwa ambulanse może w sierpniu lub wrześniu, dwa, trzy kolejne do końca roku, a resztę w pierwszym kwartale następnego. Ale to bardzo przybliżone terminy. Wszystko zależy od tego, kiedy podpiszę umowę o dotacji i ile potrwają procedury przetargowe - dodaje dyrektor

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum