Cieszyn: nowy tomograf w Szpitalu Śląskim

Autor: Gazeta Codzienna/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2009 16:09

Ponad 3 mln zł kosztował nowoczesny tomograf komputerowy, kupiony przez Szpital Śląski w Cieszynie i oddany dziś (25 marca) do użytku. Placówka spłaci sprzęt w ratach w ciągu pięciu lat.

Nowoczesny BrightSpeed16 Elite zastąpił stary sprzęt, wymagający dłuższego czasu przygotowania i większej pracy od całego zespołu. Tomograf może służyć do diagnostyki serca, konieczne jest jednak dokupienie dodatkowego oprogramowania z opcją kardiologiczną. Wszystko oczywiście w technologii cyfrowej.

– Jedna klisza fotograficzna, którą wydaje się pacjentowi, kosztuje nawet 15 zł. Teraz zdjęcia rentgenowskie będzie można wysyłać mailem albo zgrywać na płytę, co znacznie ograniczy koszty – podkreśla dyrekcja szpitala.

Oszczędności mają być dużo większe.

– Do tej pory musieliśmy dowozić pacjentów na specjalistyczne badania do Bielska-Białej i Jastrzębia-Zdroju. Odpadną więc koszty dojazdów. Dzięki tak nowoczesnemu sprzętowi będziemy przyciągać dodatkowych pacjentów. Zasada jest prosta - ludzie będą krócej czekać na badanie, szybciej zwolnią łóżka na oddziałach. Im nowocześniejsza diagnostyka, tym krótszy pobyt pacjenta w szpitalu – przyznaje Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektor szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum