×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Choroba wieńcowa i europejskie wytyczne: to badanie powinno być wykonane jako pierwsze

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe WSS Słupsk30 stycznia 2023 17:30

Dzięki dotacji od Wojewody Pomorskiego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku słupskim szpitalu wykonuje się już badanie echokardiograficzne obciążeniowe na cykloergometrze leżącym oraz ergospirometrię.

Choroba wieńcowa i europejskie wytyczne: to badanie powinno być wykonane jako pierwsze
Nowoczesny sprzęt działa już na słupskiej kardiologii. Fot. Mat. prasowe/WSS Słupsk
  • Cykloergometr leżący to sprzęt do obrazowej diagnostyki wysiłkowej
  • Pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
  • Szpital otrzymał łącznie ponad 2 mln 800 tys. zł

Obrazowa diagnostyka wysiłkowa 

- Cykloergometr leżący to sprzęt do obrazowej diagnostyki wysiłkowej. Echokardiograficzna próba wysiłkowa pozwala na bezpośrednie zobrazowanie pracy serca w trakcie wysiłku – mówi dr n. med. Paweł Lewandowski, kierownik Pracowni Echokardiografii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Badania wykorzystywane są przede wszystkim w diagnostyce choroby wieńcowej. Jest to najbardziej czułe, specyficzne oraz bezpieczne nieinwazyjne badanie choroby wieńcowej, które według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego powinno być wykonywane jako pierwsze przed innymi metodami. Udowodniono bowiem wyższość tego badania nad standardową elektrokardiograficzną próbą wysiłkową, której wskazania w chwili obecnej są mocno ograniczone.

Badanie to służyć może również do oceny istotności wad zastawkowych, a także do oceny chorych po zabiegach rewaskularyzacji serca, czy też zabiegach kardiochirurgicznych.

- Na początku wykonujemy zapis echokardiograficzny pracy serca. Pacjent rozpoczyna wysiłek, w trakcie którego pedałuje na cykloergometrze leżącym i czyni to do osiągnięcia określonego dla danego wieku limitu tętna - wyjaśnia dr Lewandowski. - Wraz z upływem czasu badania stopniowo zwiększane jest obciążenie. Na szczycie wysiłku ponownie w badaniu echokardiograficznym oceniamy kurczliwość mięśnia sercowego, gdyż to właśnie zaburzenia kurczliwości jako objaw niedokrwienia serca pojawiają się pierwsze przed innymi objawami takimi jak ból w klatce piersiowej czy zmiany w zapisie EKG. Natomiast sam sposób ułożenia pacjenta na stole cykloergometru, to jest lekko na lewym boku, poprawia obrazowanie mięśnia sercowego w trakcie badania.

Badania cykloergometrem leżącym będą wykonywane u pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Kardiologicznym w określonych wskazaniach.

Unikatowy sprzęt szpital zakupił dzięki pieniądzom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 otrzymanym od Wojewody Pomorskiego. Koszt urządzenia to ponad 70 tysięcy złotych.

Dodatkowa aparatura w WSS w Słupsku

Z tego samego źródła zakupiono do szpitala zestaw do prób wysiłkowych z ergospirometrią o wartości 319 tys.707 zł.

- Test wykonywany z użyciem ergospirometrii różni się od zwykłego testu wysiłkowego EKG dodatkową oceną gazów oddechowych w czasie rzeczywistym, których analiza jest najlepszym obiektywnym sposobem diagnostyki duszności wysiłkowej, wydolności układu krążenia, oddechowego i mięśniowego– wyjaśnia lek. Damian Sendrowski Koordynator Oddziału Kardiologii i Rehabilitacji Kardiologicznej.

Ergospirometria umożliwia uzyskanie powtarzalnych informacji na temat przyczyn braku tolerancji wysiłku, umożliwia diagnostykę różnicową przyczyn kardiologicznych i pulmonologicznych duszności, pozwala ocenić wydolność wentylacyjną oraz dostarcza informacji prognostycznych, może być wykorzystywana w ocenie skuteczności leczenia oraz planowaniu i ocenie rehabilitacji.

Badanie jest badaniem niezbędnym w kwalifikacji pacjentów do przeszczepów serca i płuc. Dodatkowo jest to badanie oceniające w sposób profesjonalny wydolność fizyczną u zdrowych sportowców wyczynowych, oraz osób amatorsko uprawiających sport. Posiadane oprogramowanie ma dodatkowo moduł przeznaczony dla sportowców, również umożliwiający pomoc w planowaniu treningów.

Kardiolodzy i fizjoterapeuci po szkoleniach

Słupscy kardiolodzy i fizjoterapeuci odbyli już pierwsze szkolenia z wykorzystaniem nowego aparatu umożliwiającego wykonywanie ergospirometrii w oparciu o najnowocześniejszy system ergospirometryczny z modułem kardiologicznym oraz modułem sportowym. Następne szkolenia planowane są na luty 2023 r.

- Oddział Kardiologii i Rehabilitacji Kardiologicznej naszego szpitala staje się najlepiej wyposażonym oddziałem w regionie. Pracuje tu też doskonała kadra. To wszystko po to, by dać pacjentom poczucie bezpieczeństwa i zapewnić najskuteczniejsze leczenie – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.

- Podkreślamy też, że dzięki dotacji od Wojewody Pomorskiego w ramach środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na kardiologii pojawiły się unikatowe urządzenia do diagnostyki i leczenia chorych. Łącznie zakupiliśmy sprzęt za 2 mln. 812 tys. zł – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes szpitala.

Zakupiony dzięki dotacji sprzęt to oprócz wyżej wymienionych: aparat USG, monitor do ciągłych inwazyjnych pomiarów parametrów hemodynamicznych, monitor transportowy z inwazyjnym pomiarem ciśnienia, aparat EEG, dwa echokardiografy, dwa zestawy Holter EKG i dwa Holter RR, trzy zestawy do monitorowania telemetrycznego, zestawy do terapii nerkozastępczej, zestawy do monitorowania hemodynamicznego nieiwazyjnego i tor wizyjny z wideoendoskopami. Wszystkie już służą pacjentom kardiologicznym szpitala.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum