Bytom: nowoczesny angiograf w szpitalu wojewódzkim

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2016 10:01

Ramię robocze nowoczesnego angiografu w waży 1,5 tony, kosztował 2,8 mln zł. Dzięki temu urządzeniu zabiegi śródnaczyniowe w Pracownię Badań Naczyniowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu, będą krótsze i bezpieczniejsze.

Nowoczesny angiograf, który stanął w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu kosztował 2,8 mln zł. Fot. Materiały prasowe

Aparat służy do diagnostyki pacjentów z chorobami naczyniowymi, onkologicznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi (np. tętniak naczyń mózgowych, zwężenie naczyń wieńcowych, tętniak aorty, guzy wątroby, miażdżyca). Daje lekarzom możliwość poszerzenia zwężonych naczyń krwionośnych, zamknięcia światła pojedynczych naczyń specjalnymi spiralkami czy rozpuszczania zatorów tętniczych.

- Zabiegi wykonywane przy użyciu tej aparatury są bezpieczniejsze zarówno dla pacjentów, jak i osób obsługujących go. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, można zmniejszyć dawkę promieniowania rentgenowskiego i kontrastu - mówi dr Jerzy Pieniążek, dyrektor bytomskiego szpitala.

Angiograf Allura Xper Fd20, który rozpoczął pracę w czwartek (18 lutego), wyposażony jest m.in. w funkcję wykonywania badania obwodowego z jednego wstrzyknięcia tzw. ''Bolus Chase'', która pozwala na interaktywny wpływ na przebieg badania w czasie rzeczywistym.

Operator wstrzykuje środek cieniujący do tętnic kończyn dolnych, następnie śledzi przepływ kontrastu w czasie rzeczywistym i wpływa na jego przebieg w zależności od stanu klinicznego pacjenta.

- Aparatura umożliwia nam również skrócenie czasu operacji - dodaje Jerzy Pieniążek.

Chirurdzy mają do dyspozycji 56-calowy monitor, na którym jednocześnie wyświetla się osiem wysokiej jakości obrazów, a na nich wyniki badań m.in.: CT, MR czy USG. Mogą śledzić i analizować obraz w technice 3D. Urządzenie daje również możliwość wykonywania resuscytacji w każdym ustawieniu stołu.

Pieniądze na zakup angiografu przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum