Bydgoszcz: uczelnia techniczna razem z firmami stworzy prosty respirator

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2020 11:23

Zespół naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przedsiębiorców i ekspertów medycznych prowadzi prace nad konstrukcją prostego respiratora - poinformował w czwartek (9 kwietnia) PAP rzecznik uczelni dr inż. Franciszek Bromberek.

Respiratory to główna broń w walce z trudnymi przypadkami COVID-19; FOT. Shutterstock

- Projekt zainicjowali naukowcy UTP. Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a wiceminister prof. Wojciech Maksymowicz zwrócił się do rektora UTP o pilne przygotowanie konstrukcji prostych aparatów do wentylacji możliwych do produkcji w polskich zakładach - powiedział rzecznik.

Zespołowi, w którego skład wchodzą naukowcy Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz pracownicy bydgoskich firm Climat i Medseven, przewodniczy rektor prof. inż. Tomasz Topoliński. Za stronę medyczną odpowiada zastępca komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy płk. dr Robert Włodarski, który jest anestezjologiem.

Na Wydziale Inżynierii prowadzony jest kierunek studiów inżynieria biomedyczna, z czym wiążą się kontakty naukowców z przedsiębiorcami i ekspertami medycznymi.

Prace nad konstrukcją prowadzone są od tygodnia, a już w drugiej połowie przyszłego tygodnia planowane jest rozpoczęcie prób prototypu respiratora. Do testów wykorzystane będzie sztuczne płuco.

Jerzy Rausz (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum