Bydgoszcz: pogotowie ratunkowe ma nowy sprzęt do mechanicznej kompresji klatki piersiowej

Autor: Express Bydgoski/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2020 14:00

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zainwestowała w sześć nowoczesnych urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, tzw. mechaniczne ręce, potocznie nazywane przez ratowników także "masażerami".

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Urządzenia te są niezwykle ważne w pracy ratowników medycznych. Sprzęt ten nie jest obowiązkowo wymagany przez NFZ w ambulansach, ale ratownikom zależy na podwyższeniu jakość usług. 

Jak wyjaśnia Krzysztof Wiśniewski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy i zarazem ratownik medyczny,  mając na "pokładzie"sprzęt do mechanicznej kompresji klatki piersiowej ratownik może w tym czasie wykonać inne czynności, np. udrożnić drogi oddechowe pacjenta, założyć mu wkłucie dożylne, czy przygotować i podać niezbędne leki.

To sprzęt szczególnie przydatny w przypadku ratowania pacjentów z zatrzymaniem krążenia, np. z powodu ostrego zespołu wieńcowego (transport na kardiologię inwazyjną), ale też osób, u których wystąpiła zatorowość płucna, bądź hipotermia, gdzie resuscytacja musi być wydłużona w czasie.

Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji wskazują, że ratownicy medyczni podczas reanimacji pacjenta powinni się zmieniać co dwie minuty, by uciskanie klatki piersiowej było najbardziej efektywne. W sytuacji, gdy resuscytacja trwa długo, ratownik nie jest w stanie cały czas generować takiego samego ucisku. A urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej już tak. Wystarczy je odpowiednio ustawić.

W zespołach dwuosobowych w trakcie jazdy ambulansem, gdy jeden z ratowników jest przy pacjencie, a drugi kieruje ambulansem takie urządzenie jest niezwykle cenne.

Więcej: expressbydgoski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum