Bydgoszcz: jeszcze nowocześniejsza diagnostyka w Centrum Onkologii

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2013 14:05

Centrum Onkologii w Bydgoszczy będzie pierwszym szpitalem w Polsce posiadającym technologię PET/MR. Do tej pory ten sprzęt był wykorzystywany w naszym kraju tylko do celów naukowych.

Bydgoszcz: jeszcze nowocześniejsza diagnostyka w Centrum Onkologii

Obecnie w szpitalach najczęściej wykorzystywaną techniką jest PET/CT. To połączenie dwóch stosowanych wcześniej badań diagnostycznych: pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz tomografii komputerowej (CT). Ale już wkrótce PET/CT zastąpi nowa hybryda PET/MR, czyli połączenie pozytonowej tomografii emisyjnej z rezonansem magnetycznym.

Metoda PET pozwala zobrazować czynności tkanek i narządów. Polega na analizie zgromadzenia się znaczników (np. glukozy) w tkankach. Glukozy najbardziej potrzebują tkanki aktywne metabolicznie, których żarłoczne komórki ją pochłaniają w ogromnych ilościach, taką tkanką jest właśnie ta nowotworowa.

Natomiast tomografia komputerowa polega na prześwietleniu danej okolicy ciała promieniami rentgenowskimi i pomiarze ich pochłaniania przez tkanki.

W ten sposób lekarz otrzymuje przekrój danej części organizmu.

W metodzie PET/CT, PET pokazuje, że w organizmie jest miejsce, które wykazuje aktywność metaboliczną, czyli prawdopodobne ognisko chorobowe, ale nie podaje konkretnej lokalizacji. Współpracująca z nim tomografia komputerowa pozwala dokładnie je określić.

Badanie rezonansem magnetycznym (MR) jest jedną z najdokładniejszych form diagnostycznych. Sprawdza się przy wykrywaniu nowotworów, przerzutów, zmian chorobowych w tkankach.

W technice MR wykorzystuje się właściwości protonów wodoru (składnika wody w naszym organizmie), które w silnym polu elektromagnetycznym namagnesowują się i zaczynają wysyłać impulsy. Te impulsy przetwarzane są przez urządzenia elektroniczne i w ten sposób powstaje obraz badanych tkanek, widoczny na monitorze.

Badanie wykonywane jest podczas jednej procedury, gdyż skanery są połączone, a dane pobierane w tym samym czasie.

Podobnie jak w przypadku PET/CT, jedno urządzenie odpowiada za ukazanie anatomii (MR), drugie za funkcję fizjologiczną (PET). MR jest lepszym rozwiązaniem niż CT, ponieważ ma doskonały kontrast tkanek miękkich. PET/MR ma wyższą rozdzielczość obrazu i w badaniu nie używa się promieniowania jonizującego. Pozwala na wykonanie jednego badania zamiast dwóch.

Nowa hybryda rozpocznie pracę w Centrum Onkologii w Bydgoszczy jeszcze w tym roku.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum