Bydgoszcz: czy powstanie szpital fantomowy?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2010 15:00

Uniwersytet Mikołaja Kopernika chce stworzyć w Bydgoszczy trzypiętrowy szpital fantomowy. Collegium Medicum stara się o sfinansowanie tego projektu ze środków europejskich.

– Żeby utrzymać europejski poziom nauczania, trzeba wprowadzać nowoczesne technologie – mówi Gazecie Wyborczej prof. Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor UMK ds. Collegium Medicum, która sama uczestniczyła w zajęciach praktycznych na sztucznych pacjentach w USA. – Niesamowite. Wystarczy minuta zawahania i manekin umiera. Potrafi płakać, krwawi, wszystko jak u prawdziwego pacjenta!

Na manekinach ćwiczą już studenci ratownictwa medycznego w CM UMK. Połączone z komputerem fantomy jęczą, mają odruchy wymiotne, można wykonać na nich reanimację. Jednak nie jest to sprzęt najnowszej generacji. Na nowoczesnych fantomach uczą się natomiast studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jeśli UMK uda się zrealizować wart 30 mln zł projekt trzypiętrowego szpitala fantomowego, będzie to przełom w polskiej inżynierii biomedycznej i w nauczaniu medycyny.

Do końca roku będzie wiadomo, czy Uczelnia dostanie pieniądze. Prócz nich potrzebny jest także budynek. O ten CM chce prosić Urząd Miasta w Bydgoszczy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum