Biopsja fuzyjna już na stałe. Do badania prostaty wystarczy miejscowe znieczulenie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe28 października 2022 18:32

Biopsje fuzyjne pierwszy raz wykonano w tym szpitalu we wrześniu 2020 r. Wówczas odbywały się w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej. Obecnie rozwój medycyny pozwala na wykonanie tego zabiegu w gabinecie zabiegowym z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Lecznica dostała sprzęt wart 700 tys. zł.

Biopsja fuzyjna już na stałe. Do badania prostaty wystarczy miejscowe znieczulenie
Zespół lekarski szpitala w Przemyślu z nowym urządzeniem. Fot. Szpital w Przemyślu
  • Biopsja fuzyjna prostaty na stałe pojawiła się w wachlarzu świadczeń Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. Kupiony został stosowny sprzęt
  • Swoją nazwę bierze ona z tego, że dochodzi do fuzji, czyli połączenia dwóch obrazów: USG i rezonansu magnetycznego
  • Metoda ta pozwala z dużo większą precyzją zdiagnozować raka gruczołu krokowego, a co za tym idzie – podjąć szybkie i skuteczne leczenie

Biopsja prostaty: może być "ślepa"

Standardowa biopsja prostaty odbywa się pod kontrolą obrazu USG, jednak dokładność tej metody sięga ok. 40 procent.

– Klasyczne badanie polegało na pobieraniu określonej liczby wycinków z prawego i lewego płata prostaty. Trochę na oślep szukaliśmy tego nowotworu – mówi dr n med. Andrzej Lewicki z Kliniki Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – Szpital Orłowskiego w Warszawie, który prowadził warsztaty dla lekarzy przemyskiego szpitala.

Z tego powodu klasyczna biopsja nazywana bywa „ślepą”. Zdarza się, że musi być kilkukrotnie powtarzana, nim uda się potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Biopsja fuzyjna: połączenie obrazów

Zupełnie inaczej jest w przypadku biopsji fuzyjnej. Swoją nazwę bierze ona z tego, że dochodzi do fuzji, czyli połączenia dwóch obrazów: USG i rezonansu magnetycznego.

- Ten rodzaj biopsji jest bardziej precyzyjny oraz bezpieczniejszy dla pacjenta, ponieważ odbywa się w czystym polu operacyjnym, a nie przezodbytniczo, jak w przypadku metody klasycznej. Biopsja fuzyjna daje możliwości na szybsze wykrycie choroby we wczesnej fazie, co zwiększa szanse na wyleczenie - mówi dr n med. Rafał Walczak, kierownik Oddziału Urologii z Pododdziałem Urologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

Do tej pory biopsja fuzyjna była wykonywana w przemyskim szpitalu w ramach warsztatów. Od teraz wchodzi na stałe do wachlarza świadczeń. Jest to możliwe dzięki odpowiednio przeszkolonemu personelowi oraz zakupowi specjalnego urządzenia do jej wykonywania.

Urządzenie to koszt 700 tysięcy złotych

- Rezonans magnetyczny umożliwia znalezienie nowotworu prostaty z czułością bliską 90 procent. Problem w tym, że w rezonansie trudno jest wykonać biopsję. To urządzenie umożliwia nałożenie obrazu rezonansu magnetycznego na obraz USG - opisuje dr Lewicki.

– To wszystko sprawia, że jeżeli istnieje podejrzana zmiana, to ją sprawdzimy i znajdziemy nowotwór, a jeśli nie ma, to możemy z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć istnienie nowotworu – dodaje.

Zakup wspomnianego urządzenia to koszt 700 tys. zł. Był on możliwy dzięki dofinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Biopsje fuzyjne pierwszy raz wykonano w  szpitalu we wrześniu 2020 r. Wówczas odbywały się w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej. Obecnie rozwój medycyny pozwala na wykonanie tego zabiegu w gabinecie zabiegowym z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum