PAP/Rynek Zdrowia | 30-09-2019 14:17

Bielsko-Biała: szpital wojewódzki kupił nowy rezonans magnetyczny

Nowy rezonans magnetyczny kupił Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Urządzenie kosztowało 5,5 mln zł. Zastąpiło zużyty sprzęt starszej generacji, który służył pacjentom od ponad 10 lat - podała dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska.

Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej; FOT. PTWP

- Szpital wojewódzki to placówka wysokospecjalistyczna. Bez doskonale wykwalifikowanej kadry i najwyższej klasy sprzętu trudno byłoby leczyć najtrudniejsze przypadki, które tu trafiają - podkreśliła w poniedziałek (30 września) dyrektor Bigos-Jaworowska.

Wicedyrektor szpitala ds. administracyjno-technicznych Łukasz Matlakiewicz powiedział PAP, że nowy aparat jest bardzo zaawansowany technologicznie. - To pierwsza w Polsce tak nowoczesna instalacja. W konfrontacji z dotychczas używanym sprzętem widać, jak wielki postęp dokonał się w rozwoju w ciągu dekady - zaznaczył.

Dodał, że pierwsi pacjenci zostali już przebadani przy użyciu nowego rezonansu. Powiedział, że służy przede wszystkim pacjentom onkologicznym i ortopedycznym. - Służy do badania tkanek miękkich. Dzięki rezonansowi jest ono dokładniejsze niż w przypadku użycia tomografu. Pozwala stwierdzić dynamikę zmian w organizmie - wyjaśnił.

Rezonans został kupiony w ramach projektu "Zdrowy Śląsk. Doposażenie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej w aparaturę i sprzęt medyczny". W sumie opiewa on na ponad 15,5 mln zł. W 85 proc. pochodzą one z funduszy UE. Wkład własny szpitala pokrył śląski urząd marszałkowski.

- Rezonans kosztował ok. 5,5 mln zł. Pozostałe 10 mln zł przeznaczonych zostało na zakup ponad 200 pozycji sprzętowych dla oddziałów: ginekologiczno-położniczego, patologii noworodka, ortopedycznego, kardiologicznego i urologii. Ten sprzęt jest już w większości w szpitalu - powiedział Matlakiewicz.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu kraju. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. 

Marek Szafrański (PAP