Bielsko-Biała: szpital pediatryczny otrzymał karetkę dla noworodków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2018 15:31

Karetkę do przewozu noworodków otrzymał Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej (Śląskie). Od wakacji placówka posiadała taki pojazd, ale był on jedynie wypożyczony. Teraz dziecięcy szpital dysponuje własną, nowoczesną karetką - podała w czwartek (13 grudnia) placówka.

Bielsko-Biała: szpital pediatryczny otrzymał karetkę dla noworodków
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarz Jan Wilam z obsługującego karetkę "N" zespołu neonatologicznego powiedział, że jest ona wyposażona w inkubator transportowy z respiratorem, pompy infuzyjne oraz nowoczesny sprzęt monitorujący.

Można nią transportować noworodki, w tym wcześniaki, znajdujące się w stanie zagrożenia życia, m.in. z niewydolnością oddechową. Karetka może przetransportować przykładowo wcześniaka z któregoś ze szpitali powiatowych do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w bielskim "pediatryku", albo noworodka z wadą serca do specjalistycznego ośrodka kardiochirurgicznego w Katowicach lub w Zabrzu.

Karetka kosztowała 511 tys. zł. 80 proc. tej sumy pochodziło z budżetu państwa, 16 proc. przekazało bielskie starostwo, a reszta pochodziła z funduszy własnych szpitala.

Bielski Szpital Pediatryczny prowadzony jest przez powiat ziemski. Znajdują się w nim m.in. oddziały: niemowlęcy, pediatryczny z pododdziałami gastroenterologicznym i ogólnopediatrycznym, anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci, a także chirurgii dziecięcej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum