Bielsko-Biała: pogotowie z komorą bio-bag dla zakażonych koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2020 14:30

Bio-bag, czyli komorę izolacyjną do przewozu osób zakażonych koronawirusem, kupiło Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Utworzono tam też zespół, który przewozi podejrzewanych o zakażenie - poinformowała w poniedziałek (16 marca) rzecznik starostwa bielskiego Magdalena Fritz.

Bio-Bag - komora izolacyjna do przewozu osób zakażonych. Fot. Bielskie Pogotowie Ratunkowe/FB

Szef zespołów wyjazdowych i dyspozytorni Pogotowia Wojciech Biela wyjaśnił, że "urządzenie pozwala na krótkotrwałą izolację chorego, aby nie doszło do wymiany patogenów z otoczeniem". Można je wykorzystywać wielokrotnie. Jest łatwe do dezynfekcji.

- Komora ochronna jest wyposażona w specjalne kieszenie, przez które personel może podać pacjentowi leki lub przeprowadzić konieczne czynności takie, jak podłączenie drenów do pompy infuzyjnej bez kontaktu bezpośredniego z zakażonym - powiedział Biela.

Jak dodał, w Pogotowiu utworzono też dodatkowy zespół do transportu pacjentów potencjalnie zakaźnych.

Wszyscy pracownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego postawieni są w stan najwyższej gotowości. Ratownicy medyczni oraz osoby pracujące w ochronie zdrowia w czasie pandemii to ludzie, którzy w pierwszej kolejności wystawieni są na kontakt z potencjalnie zakażonym. Ryzyko ich pracy jest obecnie znacznie większe niż zazwyczaj.

Magdalena Fritz poinformowała również, że jeszcze w tym tygodniu na drogi powiatu bielskiego wyjadą dwie nowe karetki, które kupiło Bielskie Pogotowie Ratunkowe. - To w pełni wyposażone fiaty ducato wraz z noszami bariatrycznymi, przeznaczonymi dla najcięższych chorych - wskazała.

Organem prowadzącym Bielskie Pogotowie Ratunkowe jest powiat bielski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum