×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Bielski szpital doceniony za liczbę donacji. Dostał pół mln zł na sprzęt

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasoweOpublikowano: 30 sierpnia 2023 10:15Zaktualizowano: 30 sierpnia 2023 10:23

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z Ministerstwa Zdrowia 500 tys. złotych na sprzęt dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Pieniądze przekazano w ramach  Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

Bielski szpital doceniony za liczbę donacji. Dostał pół mln zł na sprzęt
Szpital w Bielsku w gronie wyróżnionych za donacje. Kupi nowy sprzęt. Fot. Shutterstock
  • Bielska placówka znalazła się wśród 50 podmiotów w Polsce z największą aktywnością donacyjną za 2022 r.
  • W ocenie uwzględniono liczbę dawców potencjalnych, rzeczywistych oraz pobranych do przeszczepiania narządów
  • W 2023 r. Szpital Wojewódzki zgłosił trzech  dawców  wielonarządowych z orzeczoną śmiercią mózgu. W 2022 r. było ich sześciu

Sprzęt zostanie kupiony do końca br.

Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych wyjaśnił, że pół miliona złotych przeznaczone zostanie na zakup urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, monitorowania hemodynamicznego, mobilnego USG, defibrylatora wielofunkcyjnego oraz wideobronchoskopu intubacyjnego.

- Zgodnie z zaleceniami resortu zdrowia sprzęt musimy kupić do końca tego roku – powiedział dyrektor. 

Dr n. med. Katarzyna Kuchnicka, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Szpitalny Koordynator Transplantacyjny wyjaśniła, że nowe urządzenia wykorzystywane będą głównie do leczenia i obserwacji pacjentów, którzy trafiają na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Dodała także, że od wielu lat trwają w Polsce dyskusje i starania o to, aby pozyskiwać większą liczbę organów od dawców i tym samym  wykonywać większą liczbę przeszczepień. 

Kupiona aparatura będzie więc wykorzystywana również do monitorowania pacjentów, którzy mogą być potencjalnymi dawcami narządów. - Program resortu zdrowia, w ramach którego otrzymaliśmy dofinansowanie, służy zwiększeniu liczby przeszczepień narządów.  Będziemy w naszej placówce potencjał dawstwa nadal monitorować i w miarę możliwości zwiększać – wyjaśniła.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z placówek, która regularnie zgłasza do podlegającego Ministrowi Zdrowia Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” dawców, u których orzeczono  śmierć mózgu.

- Przyjeżdżają do nas zespoły pobierające nerki, serce, płuca, wątrobę oraz  tkanki  – wyjaśniła dr Kuchnicka.

O pobraniu narządów można myśleć wyłącznie po stwierdzeniu śmierci mózgu u pacjenta lub nieodwracalnego zatrzymania krążenia. Orzeczenie śmierci mózgu dokonuje jednomyślnie dwóch lekarzy specjalistów, w tym jeden specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, a drugi w dziedzinie neurologii lub neurochirurgii.

Procedura pobierania organów od dawcy odbywa się wyłącznie w sytuacji, kiedy uzyskane są wszystkie zgody wymagane prawem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum