Białystok: za dotację od miasta szpital wojewódzki kupi dobrej klasy laparoskop

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2018 13:32

Przeprowadzanie małoinwazyjnych operacji w leczeniu raka jelita grubego - takie możliwości zyska szpital wojewódzki w Białymstoku dzięki zakupowi zestawu narzędzi laparoskopowych. 500 tys. zł na ten cel przekazało miasto Białystok.

Białystok: za dotację od miasta szpital wojewódzki kupi dobrej klasy laparoskop
Po zakupie sprzętu laparoskopowe operacje w raku jelita grubego będzie mógł wykonywać szpital wojewódzki. Fot. archiwum/ŚCO (zdj. ilustracyjne)

Umowę w tej sprawie podpisali w piątek (18 maja) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku dr Cezary Nowosielski. Szpital wojewódzki podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Sprzęt będzie kosztował ok. 530 tys. zł.; 500 tys. z tej kwoty to dotacja miasta Białystok.

Ordynator oddziału chirurgii ogólnej, małoinwazyjnej i onkologicznej szpitala wojewódzkiego Wojciech Czubek powiedział dziennikarzom, że na tym oddziale rocznie wykonywanych jest ok. 2,3 tys. operacji, z czego ok. 40 proc. stanowią operacje w leczeniu raka.

- Specjalizujemy się w operacjach nowotworu jelita grubego i rosnące zapotrzebowanie chorych na nowotwory jelita grubego wymaga też nowych technik operacyjnych i posiadania coraz bardziej doskonałego sprzętu - mówił.

Wojciech Czubek wyjaśnił, że dzięki dotacji z budżetu miasta Białegostoku uda się kupić sprzęt jakiego szpital wojewódzki dotychczas nie miał. Będzie to tzw. laparoskopowy tor wizyjny w technice 4K, o dużej rozdzielczości. Pozwoli to - jak tłumaczył - na lepsze "uwidocznienie, zróżnicowanie" tkanek patologicznych od prawidłowych. - Będzie to też bezpieczniejsze dla chorego - mówił Czubek.

Dodał, że szpital kupi także nóż ultradźwiękowy do operacji wątroby.

- Rak jelita grubego, to nie tylko rak zlokalizowany w jelicie grubym, to również choroba przerzutowa i przerzuty w wątrobie - powiedział ordynator Czubek.

Dodał, że dotychczas większość takich pacjentów była operowana w Warszawie, teraz - po zakupie sprzętu - takie operacje będzie mógł wykonywać szpital wojewódzki. - Mam nadzieję, że części tych pacjentów będziemy mogli pomóc na miejscu - dodał.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że miasto samo prowadzi jeden mniejszy szpital (Szpital Miejski), a ponieważ większość mieszkańców korzysta z innych placówek, np. szpitali klinicznych czy wojewódzkiego, stara się wspierać te placówki w różnych zakupach, by podnosić poziom usług medycznych. Powiedział, że od 2010 r. miasto, różnym szpitalom na takie cele przekazało łącznie ok. 6 mln zł. Szpital wojewódzki w Białymstoku w 2017 r. dostał także 483 tys. zł na potrzeby oddziału ginekologii.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski podkreślał, że to jeden z największych szpitali w regionie. Rocznie jest tam hospitalizowanych ok. 30 tys. pacjentów. Większość z nich stanowią mieszkańcy Białegostoku. Dodał, że tuż po podpisaniu umowy, szpital ogłosi przetarg na zakup sprzętu do operacji.

Odpowiedzialny za ochronę zdrowia, członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk dziękował za dotacje na rzecz szpitala prezydentowi i Radzie Miasta Białegostoku. Mówił, że samorząd stara się szukać różnych źródeł finansowania inwestycji w szpitalach.

W piątek w podpisaniu umowy uczestniczyła delegacja z Grodna na Białorusi, z którą władze województwa rozmawiają o wspólnym udziale w projektach na rzecz zdrowia mieszkańców, które miałyby być sfinansowane z UE z programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum