Białystok: stacja pogotowia ma dziesięć nowych ambulansów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2019 13:35

Dziesięć nowych ambulansów na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Kosztowały ok. 4 mln zł. W sumie w tym roku stacja z zakupów własnych i innych źródeł pozyska łącznie 19 nowych karetek.

W 2020 r. WSPR w Białymstoku planuje zakup następnych pięciu ambulansów. Fot. Małgorzata Sawicka/UMWP

W środę (9 października) nowe ambulanse medyczne, które zastąpią najbardziej wyeksploatowane karetki z taboru Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku (WSPR), oficjalnie włączono do użytkowania. Zakup stacja sfinansowała z własnych pieniędzy. Za kilka dni włączy do użytkowania jeszcze jedną karetkę kupioną za pieniądze z budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2019 rok. Koszt całej tej inwestycji sięgnął 4,4 mln zł, czyli ok. 404 tys. zł za jeden ambulans.

Jak wyliczył dyrektor WSPR Bogdan Kalicki, w tym roku stacja ma szanse włączyć do użytku w sumie 19 nowych karetek, bo w styczniu kupiono i włączono do użytku pięć pojazdów (z budżetu jeszcze z 2018 r.), na grudzień zaś planowana jest dostawa trzech kolejnych, z dotacji budżetu resortu zdrowia, w ramach ogólnopolskiego programu wymiany ambulansów.

- Rok wyjątkowy i chyba takiego w historii pogotowia nie było - mówił dziennikarzom.

W 2020 r. WSPR w Białymstoku planuje zakup następnych pięciu ambulansów. Wtedy domknie się stan, w którym będzie mogła wymieniać na bieżąco karetki starsze niż pięcioletnie lub młodsze, ale w najgorszym stanie technicznym.

Marszałek województwa Artur Kosicki (WSPR jest placówką samorządu) podkreślał w czasie uroczystości, że nowe ambulanse to bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa województwa, ale też podnosząca komfort pracy zespołów ratownictwa medycznego. Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Robert Ładny poinformował, że resort zdrowia planuje zakup samolotów na potrzeby ratownictwa medycznego.

Mówił w tym kontekście o potrzebie jak najszybszego uruchomienia lotniska w Białymstoku. Prof. Ładny powiedział, że wtedy w mieście mogłaby działać całodobowa baza lotniczego pogotowia, również z samolotem. Poprawiłoby to dostęp do specjalistycznej opieki oddziałów oparzeniowych, toksykologicznych czy replantacyjnych, których - jak mówił - na razie w regionie nie ma.

WSPR w Białymstoku ma 34 karetki działające w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (10 zespołów specjalistycznych i 24 podstawowe) i 12 ambulansów rezerwowych. Działa nie tylko w stolicy woj. podlaskiego, ale również powiatów: białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego i sokólskiego. Obejmuje opieką w zakresie ratownictwa medycznego ok. 700 tys. mieszkańców województwa.

W 2018 r. zespoły ratownictwa medycznego WSPR wykonały na tym obszarze blisko 47 tys. interwencji (średnio 4 tys. w miesiącu), z czego najwięcej przypada na Białystok i otaczający go powiat. To około 2,6 tys. interwencji miesięcznie.

WSPR w Białymstoku szuka lekarzy. Informacje o konkursach można znaleźć na jej stronie internetowej. Dyrektor Kalicki przyznał, że pogotowie (ratownictwo) jest w sytuacji podobnej do innych dziedzin medycyny. Według zestawień, które stacja prowadzi, absencja lekarzy w karetkach specjalistycznych (tzw. S) w ciągu roku wyniosła 3 proc.

- Brak kadry faktycznie jest naszym najistotniejszym problemem. Nie jest to może jakiś stan szczególnie krytyczny, ale na pewno duży dyskomfort - ocenił.

Zwrócił przy tym uwagę, że w pogotowiu nie da się zastąpić absencji innym lekarzem, bo wtedy zabraknie go w obsadzie kolejnego zespołu ratowniczego.

- Rola zespołów ratownictwa medycznego jest specyficzna - to reagowanie w stanach naprawdę bezpośredniego zagrożenia życia. Personel w postaci ratowników medycznych czy pielęgniarek systemu jest na tyle wyszkolony (...), że jest w stanie w dużej mierze uzupełnić taką lukę- dodał dyr. Kalicki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum