Białystok: sprzęt jest, nie ma lekarzy do jego obsługi

Autor: LJ, Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2010 12:17

Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku otwiera nowy oddział kardiologii inwazyjnej. Na razie jednak placówka boryka się z brakiem kadry.

Dyrekcje szpitali rzadko proszą konsultantów o opinię na temat wyboru i celowości zakupu aparatury diagnostycznej.

Mogą być np. kłopoty z obsługą angiografu, który został kupiony za środki marszałka województwa i z funduszy Unii Europejskiej. Bowiem szpital nie ma ani jednego specjalisty, który potrafiłby angiograf obsłużyć.

Oddział ma ruszyć od marca 2010 roku. Jednak już teraz wiadomo, że do tego czasu nie da się wyszkolić specjalistów.

– Lekarzom na taką praktykę potrzebny jest przynajmniej rok – ocenia Sławomir Dobrzycki, kierownik kliniki kardiologii inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którym szkolą się lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego.

Pod okiem kolegów muszą przeprowadzić 500 zabiegów.

Innym rozwiązaniem branym pod uwagę jest wypożyczenie specjalisty do obsługi sprzętu. Szpital uniwersytecki ma 11 kardiologów z uprawnieniami do obsługi angiografu.

Komentując zakup angiografu prof. Włodzimierz Musiał, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii na Podlasiu zauważa, że takich decyzji nie omawia się wcześniej z konsultantami. Gdyby pytano konsultantów o zdanie, nierzadko udałoby się unikać nieracjonalnych wydatków.

– Zdecydowanie takie inwestycje powinny być konsultowane. Myślę, że pod względem dostępności do takiego sprzętu, sytuacja w Białymstoku jest dobra. Sprzęt i oddział przydałby się w innym miejscu – mówi prof. Musiał. – Wcześniej została zakupiona aparatura do wszczepiania rozruszników, mimo że takiej potrzeby tam nie ma.

Jak przekonuje profesor nie takie są najpilniejsze potrzeby i przypomina historię budowy szpitala w Łomży: – Tam też kupiono sprzęt, który był uruchamiany przez kilka lat. Wykonywano na nim do kilkudziesieciu badań, gdy w tym samym czasie w innych placówkach tysiąc. Bo sprzęt był kupiony na wyrost i nie było ludzi do jego obsługi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum