Białystok: ponad tysiąc pacjentów przebadanych nowoczesnym urządzeniem PET/MR

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2018 19:43

Ponad tysiąc pacjentów przebadano w trzy lata na jednym z dwóch w Polsce najnowocześniejszych urządzeń do skanowania ludzkiego ciała PET/MR, które działa w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym (BPNT).

Białystok: ponad tysiąc pacjentów przebadanych nowoczesnym urządzeniem PET/MR
Dzsiejsze technologie powalają łączyć aparat rezonansu magnetycznego (na zdjęciu) z tomografem komputerowym. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Urządzeniem, które jest tzw. hybrydą, czyli połączeniem pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, dysponuje pracownia obrazowania diagnostycznego Bioskaner, którą prowadzi spółka-córka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

To wspólne przedsięwzięcie tej uczelni, miasta Białystok i BPNT. Uczelnia otworzyła trzy lata temu w BPNT laboratorium obrazowania molekularnego, gdzie znajduje się to urządzenie. PET/MR kupiono wtedy z dofinansowaniem z UE. W środę na konferencji prasowej podsumowano efekty badań PET/MR.

Prorektor ds. nauki UMB prof. Marcin Moniuszko powiedział, że w Polsce urządzenie PET/MR jest jeszcze tylko w Bydgoszczy. Przypomniał, że zaletą skanowania ciała człowieka z wykorzystaniem tych technologii jest możliwość oceny zmian anatomicznych, chorób już na poziomie molekularnym, komórkowym, bo widać nie tylko zmiany w narządach, ale także w ich pracy, gdy np. w organizmie jest stan zapalny (czy i gdzie) albo proces nowotworowy.

Podkreślił, że często diagnostyka przeprowadzona tym urządzeniem ma wpływ na zmianę podejścia do leczenia, może też wykluczać konkretną chorobę.

Zdecydowaną większość badań wykonano w ramach projektów naukowych UMB, głównie np. nad rakiem płuca za pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Moniuszko powiedział, że było to jedno z nielicznych na świecie badań, w ramach których pacjenci z rakiem płuca z regionu mogli liczyć na tak "dogłębną" diagnostykę. Wskazał, że często dzięki tym badaniom zmieniano diagnozy, sposób leczenia.

- Chcielibyśmy, aby tego rodzaju badanie, tak innowacyjne, tak nowoczesne, mogło być wykorzystywane w jeszcze większym stopniu do celów nie tylko naukowych, ale takich, które mogłyby pomóc po prostu jak największej licznie pacjentów - mówił prorektor. Wskazał, że barierą są finanse, ale pacjenci nie powinni być pozbawieni możliwości korzystania z tej metody.

Badania PET/MR nie są refundowane przez NFZ, nie są też refundowane w żadnym kraju w Europie - mówiła dr Małgorzata Mojsak z Bioskaneru. Pacjent musi pokryć koszty sam. Obecnie to 6,5 tys. zł. Podkreślała, że badanie PET/MR jest wciąż uznawane za metodę innowacyjną, choć stosowaną od 2011 r.

- Jeżeli chodzi o możliwości diagnostyki, możliwości obrazowania to nowocześniejszej techniki na ten moment nie posiadamy (...) Nie tylko obrazujemy anatomię, budowę narządów, co możemy uwidocznić również w innych badaniach obrazowych, ale przede wszystkim sięgamy tutaj do metabolizmu komórkowego. Jest to tak zwany molekularny rezonans magnetyczny, co umożliwia obrazowanie organizmu już na poziomie komórkowym - mówiła Mojsak. Wyniki badań opracowuje i opisuje multidyscyplinarny zespół specjalistów.

Do przeprowadzenia badania PET/MR konieczne są radiofarmaceutyki. Obecnie do Białegostoku są one sprowadzane z Warszawy. UMB myśli jednak o tym, by produkować je na miejscu. Takie plany są już od kilku lat. Prorektor Moniuszko powiedział, że zmieniają się realia, także technologia wytwarzania i uczelnia zastanawia się nad tym, jaka skala produkcji byłaby uzasadniona ekonomicznie.

Podkreślano, że badanie PET/MR nie naraża pacjenta na tak duże promieniowanie jak np. PET CT, czyli badania PET z tomografem komputerowym.

Wicedyrektor BPNT Paweł Kramarz poinformował, że oprócz planów produkcji radiofarmaceutyków w centrum cyklotronowym rozważane jest także prowadzenie w przyszłości terapii z wykorzystaniem radiofarmaceutyków.

W pracowni Bioskaner obecnie są zakontraktowane przez NFZ badania rezonansu magnetycznego.

PAP - Izabela Próchnicka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum