Białystok: otwarto multimedialną salą operacyjną

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2010 21:49

Na oddziale położnictwa i ginekologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstała nowoczesna sala operacyjna.

Narodziny.

Nowoczesny sprzęt do operacji endoskopowych, kilka monitorów, zestaw do znieczulania, urządzenia do transmisji danych na odległość – specjalny moduł telemedyczny, a wszystkim kieruje komputerowy mózg. Tak wygląda nowa sala operacyjna.

– Pierwsza taka multimedialna sala w Polsce powstała właśnie u nas. Została wyposażona w ramach projektu „Zapewnienie najwyższego standardu opieki kobiecie poprzez rozwój technik endoskopowych", na który białostocka klinika otrzymała pieniądze z tzw. funduszy norweskich. To blisko 3,5 mln zł – mówi Gazecie Wyborczej profesor Piotr Knapp, szef kliniki ginekologii.

Ta kwota obejmuje nie tylko zakup sprzętu i wyposażenie sali, ale również cykl szkoleń w najlepszych ośrodkach ginekologicznych w Europie dla pięciu lekarzy. Pierwszy zabieg przy wykorzystaniu nowego sprzętu zaplanowano na czerwiec. Największą zaletą uniwersyteckiej inwestycji będą operacje zaawansowanych nowotworów szyjki macicy. Skorzystają na tym przede wszystkim młode kobiety.

– Dzisiaj jesteśmy w stanie leczyć dzieci jeszcze w łonach matek, i ta sala w tych wszystkich przypadkach będzie niezastąpiona – mówi profesor Knapp.

Operacje endoskopowe są mniej uciążliwe niż tradycyjne, bo pacjentki szybciej dochodzą do zdrowia, po operacji zostaje małe nacięcie na brzuchu, kobieta już następnego dnia może opuścić szpital.

Więcej na: www.bialystok.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum