Białystok: otwarto kliniczną pracownię endoskopii, to ważne dla dzieci, które połkną baterię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2019 13:57

Gastroskopie, wyciąganie połkniętych przez dzieci różnych drobnych przedmiotów, czy diagnostyka dolnego odcinka układu pokarmowego będzie możliwa w nowej pracowni endoskopii, otwartej we wtorek (26 lutego) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Endoskopia przewodu pokarmowego jest ratunkiem dla dzieci, które połknęły baterię. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Inwestycja jest elementem większego projektu modernizacyjnego, który realizuje szpital z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej z programu Infrastruktura i Środowisko (85 proc.) oraz ministerstwa zdrowia.

Wartość całego projektu "Poprawa kompleksowej opieki nad dzieckiem w UDSK w Białymstoku" to ponad 11,7 mln zł. Przebudowano już Klinikę Neurologii i Rehabilitacji, ma się zakończyć przebudowa Kliniki Pediatrii i Nefrologii.

Pracownię endoskopii przewodu pokarmowego Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii tworzą dwie sale zabiegowe z niezbędnym zapleczem, także sanitarnym, spełnia najnowsze wytyczne ministra zdrowia w tym zakresie dla takich pracowni - mówił zastępca dyrektora szpitala Wojciech Roszkowski. Pracownia znajduje się w pomieszczeniach oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.

Dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska podkreśliła, że pracownia endoskopii jest dla małych pacjentów bardzo ważna.

- Ponieważ będą tutaj realizowane zabiegi oceniające zarówno górny odcinek przewodu pokarmowego, dolny odcinek przewodu pokarmowego jak i bronchoskopie - powiedziała Wasilewska. Zaznaczyła, że zdarza się, że trzeba wyciągać dzieciom połknięte przedmioty z przewodu pokarmowego, ale też z oskrzeli.

Kierownik Kliniki Pediatrii, Gastrologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii prof. Dariusz Lebensztejn powiedział, że dzieci najczęściej połykają monety.

- Najbardziej nas niepokoją połknięte baterie - mówił profesor. Wskazał przy tym, że bardzo niebezpieczne jest również połykanie przez dzieci różnych substancji żrących, płynów, które mogą uszkodzić przełyk. - To jest też jedno z głównych wskazań do endoskopii w tym wypadku górnego odcinka przewodu pokarmowego i usunięcia tego czy innego ciała obcego z przewodu pokarmowego - dodał.

Czytaj też: Co potrafią połknąć dzieci? Baterie, monety...

Prof. Lebensztejn zaznaczył, że specyfiką badań endoskopowych jest to, że większość z nich odbywa się w znieczuleniu, zwłaszcza dolnego odcinka przewodu pokarmowego, bo jest taka konieczność. Nowa pracownia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt właśnie do znieczulania.

W nowej pracowni będą wykonywane gastroskopie i kolonoskopie, ale też będzie można metodą endoskopową założyć dziecku gastrostomię dziecku, które wymaga żywienia pozajelitowego. - Nasza klinika, nasz szpital ma kontrakt NFZ na tak zwane domowe żywienie dojelitowe. Do tego jest niezbędne wykonanie właśnie odpowiedniego dostępu - mówił prof. Lebensztejn.

Gastroskopie wykonuje się w diagnostyce np. zapaleń przełyku, choroby trzewnej, choroby wrzodowej - tłumaczył prof. Lebensztejn. Zaznaczył, że jeśli chodzi o schorzenia dolnego odcinka układu pokarmowego lekarze obserwują coraz więcej przypadków nieswoistych chorób zapalnych jelit. - Epidemiologia naprawdę się zwiększa - powiedział Lebensztejn.

Dodał, że w pracowni będzie też można np. zrobić biopsję wątroby u pacjentów z przewlekłymi patologiami, będzie też można diagnozować celiakię.

Dyrektor Anna Wasilewska podkreśliła, że pracownia endoskopii jest także elementem działającego w szpitalu Centrum Urazowego. - Ta pracownia jest konieczna, żeby to centrum mogło działać tak, jak należy - dodała dyrektor UDSK.

UDSK jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem leczącym dzieci i młodzież do 18-ego roku życia w Podlaskiem. W 2018 r. UDSK przeprowadził badania endoskopowe u prawie 800 pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum