Białystok: jest PET/MR, czy naukowcy znajdą partnera?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2014 19:10

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny ogłosił konkurs na użytkowanie dostarczonego do Laboratorium Obrazowania Medycznego supernowoczesnego hybrydowego skanera PET/MR.

Białystok: jest PET/MR, czy naukowcy znajdą partnera?

Jeśli znajdzie się użytkownik Białystok - jak podaje Gazeta Wyborcza - będzie drugim miejscem w Polsce po Centrum Onkologii w Bydgoszczy i jednym z 44 na świecie, w którym wykonuje się badania tak nowoczesnym sprzętem.

Aparatur łączy pozytonową tomografię emisyjną z rezonansem magnetycznym.

Tak wyposażone laboratorium z pracownią izotopową klasy II pozwala na prowadzenia badań w różnych dziedzinach medycyny, informatyki czy fizyki. Możliwe jest m.in. poszukiwanie wczesnych markerów w chorobie Alzheimera, tworzenie w technologii 3D dynamicznych modeli narządów.

Z zasobów laboratorium chce korzystać Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W konkursie jest zapis, że przedsiębiorca, który zgłosi swoją ofertę, powinien współpracować z uczelnią, która ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego - KNOW.

- Zależy nam na jakości i na tym, by w tym miejscu była możliwość połączenia badań komercyjnych ze światem nauki. Bez pacjenta nie da się prowadzić takiej jednostki. Dlatego najbardziej liczymy na konsorcjum, które będzie w stanie stworzyć Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - mówi Gazecie Wyborczej Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPNT.

Więcej: http://bialystok.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum