Białystok: defibrylatory już dostępne w kilkunastu miejscach w mieście

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2017 18:10

Defibrylatory, które mają ułatwić i przyspieszyć udzielenie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zamontowano w kilkunastu miejscach w Białymstoku. Montaż urządzeń to jeden z projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego miasta.

Białystok: defibrylatory już dostępne w kilkunastu miejscach w mieście
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Defibrylatorów będzie w sumie 14 - poinformował w czwartek (21 grudnia) Urząd Miasta w Białymstoku. Trzynaście z nich zostało już zamontowanych - m.in. na budynkach różnych departamentów Urzędu Miejskiego, straży miejskiej, na białostockich pływalniach, lodowisku, w Muzeum Wojska i na terenie parku Planty. Ostatni defibrylator zostanie zamontowany na budynku Centrum Aktywności Społecznej.

Jak powiedział cytowany w komunikacie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dzięki temu zwiększy się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

- Łatwiej będzie można im pomóc na przykład w sytuacji nagłego zatrzymania układu krążenia - wyjaśnił.

Przy użyciu defibrylatorów będzie można pomagać dorosłym i dzieciom. Jak informuje miasto, ok. 30 pracowników magistratu i innych miejskich instytucji zostało przeszkolonych z obsługi defibrylatorów. Gabloty, w których zostały zamontowane, są wyposażone w moduł GSM, dzięki czemu informacje o każdorazowym otwarciu trafia do straży miejskiej i Biura Zarządzania Kryzysowego.

Dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku Marian Maciejewski powiedział w czwartek (21 grudnia), że możliwość skorzystania z dostępnego w różnych miejscach w mieście defibrylatora - ma wpływ na poziom bezpieczeństwa, bo w przypadku podejrzenia zawału serca czas ma ogromne znaczenie.

Dodał, że nie zbierano szczegółowych informacji o tym, gdzie w mieście są dostępne takie urządzenia. Dodał, że była swego czasu mowa o niektórych galeriach handlowych.

Maciejewski powiedział, że ważne jest, by informacja o tym, gdzie są defibrylatory, była znana mieszkańcom i by ci wiedzieli, jak z nich korzystać.

Projekt montażu defibrylatorów na terenie miasta został zgłoszony do obywatelskiego budżetu na ten rok. Koszt inwestycji to ok. 140 tys. zł. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum