Białystok: defibrylatory już dostępne w kilkunastu miejscach w mieście

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2017 18:10

Defibrylatory, które mają ułatwić i przyspieszyć udzielenie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zamontowano w kilkunastu miejscach w Białymstoku. Montaż urządzeń to jeden z projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego miasta.

Białystok jest kolejnym miastem, w którym w publicznych miastach zamontowano defibrylatory. Fot. ProjektAED (zdjęcie ilustracyjne)

Defibrylatorów będzie w sumie 14 - poinformował w czwartek (21 grudnia) Urząd Miasta w Białymstoku. Trzynaście z nich zostało już zamontowanych - m.in. na budynkach różnych departamentów Urzędu Miejskiego, straży miejskiej, na białostockich pływalniach, lodowisku, w Muzeum Wojska i na terenie parku Planty. Ostatni defibrylator zostanie zamontowany na budynku Centrum Aktywności Społecznej.

Jak powiedział cytowany w komunikacie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dzięki temu zwiększy się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

- Łatwiej będzie można im pomóc na przykład w sytuacji nagłego zatrzymania układu krążenia - wyjaśnił.

Przy użyciu defibrylatorów będzie można pomagać dorosłym i dzieciom. Jak informuje miasto, ok. 30 pracowników magistratu i innych miejskich instytucji zostało przeszkolonych z obsługi defibrylatorów. Gabloty, w których zostały zamontowane, są wyposażone w moduł GSM, dzięki czemu informacje o każdorazowym otwarciu trafia do straży miejskiej i Biura Zarządzania Kryzysowego.

Dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku Marian Maciejewski powiedział w czwartek (21 grudnia), że możliwość skorzystania z dostępnego w różnych miejscach w mieście defibrylatora - ma wpływ na poziom bezpieczeństwa, bo w przypadku podejrzenia zawału serca czas ma ogromne znaczenie.

Dodał, że nie zbierano szczegółowych informacji o tym, gdzie w mieście są dostępne takie urządzenia. Dodał, że była swego czasu mowa o niektórych galeriach handlowych.

Maciejewski powiedział, że ważne jest, by informacja o tym, gdzie są defibrylatory, była znana mieszkańcom i by ci wiedzieli, jak z nich korzystać.

Projekt montażu defibrylatorów na terenie miasta został zgłoszony do obywatelskiego budżetu na ten rok. Koszt inwestycji to ok. 140 tys. zł. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum