Białystok: WSPR ma trzy nowe ambulanse

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2019 14:45

1,2 mln zł kosztowały trzy nowe karetki pogotowia, które w poniedziałek oddano do użytku w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Będą one stacjonowały w Boćkach, Dąbrowie Białostockiej i Mońkach. Zakup karetek sfinansowało Ministerstwo Zdrowia.

Białystok: WSPR ma trzy nowe ambulanse
Białostockie pogotowie ratunkowe ma 34 ambulanse Fot. Archiwum

Dyrektor WSPR Bogdan Kalicki poinformował, że kończący się 2019 r. był rekordowy, jeśli chodzi o zakup nowych ambulansów. Placówka kupiła łącznie 19 nowych karetek (10 z nich za pieniądze własne), które sukcesywnie zastępują najstarsze ambulanse. Obecnie kończy się wymiana starych karetek kupowanych jeszcze w 2009 r.

Białostockie pogotowie ratunkowe ma 34 ambulanse. Rocznie wyjeżdżają one średnio rocznie do 47 tys. pacjentów. Połowę pojazdów ratunkowych udało się wymienić na nowe. W 2020 r. mają być jeszcze wymienione dwie kolejne karetki.

- Po tej zmianie żaden ambulans, który funkcjonuje w systemie ratownictwa medycznego, nie będzie starszy niż pięcioletni. Jest to cel, który zamierzamy osiągnąć - powiedział Kalicki.

Jedna karetka kosztowała ok. 400 tys. zł. Jest wyposażona w podstawowy sprzęt medyczny, taki jak np. nosze, butle z tlenem czy krzesło kardiologiczne. Inne urządzenia są kupowane oddzielnie, a także przemontowywane z karetek, które będą wymienione.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego świadczy pomoc ok. 700 tys. pacjentów z siedmiu powiatów, w tym także miasta Białystok.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że pieniądze na zakup karetek pochodziły z budżetu państwa.

Izabela Próchnicka - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum