Białystok: Centrum Onkologii będzie miało nowy tomograf?

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2015 15:54

Białostocki samorząd dołoży do zakupu tomografu komputerowego 1,8 mln zł. Teraz czas na podobny ruch sejmiku wojewódzkiego. Gdyby udało się zdobyć pieniądze, nowy tomograf w Białostockim Centrum Onkologii stanąłby już w drugiej połowie tego roku.

Białystok: Centrum Onkologii będzie miało nowy tomograf?

Jak zapewnia dyrekcja Centrum drugi aparat jest niezbędny, ponieważ obecnie czas oczekiwania na badanie wynosi 11 tygodni, co nie jest zgodne z założeniami pakietu onkologicznego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tomograf, który obecnie stoi w szpitalu jest już wyeksploatowany. Ma sześć lat. Na razie działa, ale jeszcze w tym roku trzeba będzie w nim wymienić lampę, a to też wydatek ok. 800 tys. zł.

Szpital starał się o zakup nowego tomografu już w ubiegłym roku. Ma gotowe pomieszczenia, gdzie aparat mógłby stanąć. Ale wniosek o dofinansowanie takiego zakupu został odrzucony przez Ministerstwo Zdrowia. Sam zaś, z własnych środków nie jest w stanie kupić takiego sprzętu. Dlatego szpital zwrócił się o pomoc do radnych Białegostoku i uzyskał ich przychylność.

Na ostatniej sesji, radni przegłosowali większością głosów przeznaczenie z budżetu miasta 1,8 mln zł na dofinansowanie zakupu tomografu. Ale pomoc miasta to nie wszystko. Całkowity koszt takiej inwestycji to ok. 4 mln zł. Dlatego szpital poprosił też o pieniądze z budżetu województwa.

Decyzja w tej sprawie może zapaść w piątek (30 stycznia), kiedy to radni sejmiku spotykają się w sprawie budżetu.

Więcej: www.poranny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum