Białostocka Straż Miejska otrzymała przenośne defibrylatory

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 19:08

Od czwartku (14 czerwca) trzy patrole Straży Miejskiej w Białymstoku mają przenośne defibrylatory kupione przez miasto. Mają ułatwić i przyspieszyć udzielanie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

Fot. PTWP

Defibrylatory zostały zaprezentowane podczas konferencji. Strażnicy miejscy będą je wozili w specjalnie oznakowanych samochodach. Urządzenia są przystosowane ratowania zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Komendant Straży Miejskiej w Białymstoku Krzysztof Kolenda, argumentując potrzebę wożenia defibrylatorów przez strażników, powiedział, że przez rok pomagali oni 3 tys. osób w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia.

- Cieszą nas te otrzymane defibrylatory, one będą pracowały w systemie ciągłym, w patrolach interwencyjnych. Będą wystawiane wszędzie tam, gdzie będzie duże skupisko białostoczan. Jesteśmy na to przygotowani - stwierdził Kolenda.

- Dzięki defibrylatorom białostoczanie zyskają większe poczucie bezpieczeństwa. Strażnikom łatwiej będzie udzielić pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania układu krążenia - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Przypomniał, że automatyczny defibrylator zewnętrzny AED (ang.: Automated External Defibrillator) to urządzenie, które służy do przywracania prawidłowego rytmu pracy serca. Są umieszczane m.in. w miejscach publicznych i tak przygotowane, by pomoc z ich użyciem mogły nieść także osoby bez wykształcenia medycznego.

Wraz z przenośnymi defibrylatorami miasto kupiło też fantom - model do ćwiczenia pierwszej pomocy. Zamówiono również defibrylator stacjonarny. Do sierpnia ma być zamontowany na stojaku przy skrzyżowaniu ul. H. Sienkiewicza i al. Piłsudskiego. Koszt tego sprzętu to prawie 30 tys. zł.

Urząd Miejski w Białymstoku poinformował, że na początku czerwca rozstrzygnął konkurs na działania edukacyjne promujące ideę udzielania pierwszej pomocy wśród białostoczan. Projekt "Bezpieczny Białystok" będzie realizował Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Białystok. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 39 tys. zł. W jego ramach ma być przeszkolonych 1,1 tys. mieszkańców miasta w trzech grupach wiekowych: 200 osób w wieku 3-6 lat, 350 osób w wieku 7-13 lat i 550 osób powyżej 14 roku życia.

Białostocki magistrat zorganizuje także kampanię promującą udzielanie pierwszej pomocy przy użyciu AED. Projekt skierowany będzie do 5 tys. osób. Dzięki temu popularyzowane będą defibrylatory kupione w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017, zainstalowane w 14 miejscach. Znajdują się one m.in. w gablotach na zewnątrz budynków Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej, Branickiego, Składowej, Legionowej, św. Rocha, w parku Planty, na miejskich pływalniach, lodowisku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum